Ćwiczenia z szarfami (taśmami gumowymi)

2015-07-30 18:20

Ćwicząc z szarfami (taśmami gumowymi) można wzmocnić niemal każdą partię ciała. Ten tani i praktyczny przyrząd jest w stanie zastąpić wiele skomplikowanych urządzeń do ćwiczeń. Zobacz film z przykładowym treningiem z użyciem taśm gumowych, który pomoże wzmocnić i wysmuklić nogi, brzuch, ramiona oraz plecy.

Ćwiczenia z szarfami (taśmami gumowymi) [WIDEO]
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak ćwiczyć z szarfami?
  2. Ćwiczenia z szarfami (taśmami gumowymi)
  3. 1. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na smukłą talię
  4. 2. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na jędrne pośladki i silny biceps
  5. 3. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na zgrabne uda
  6. 4. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na płaski brzuch
  7. 5. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na zdrowy kręgosłup
  8. 6. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na mięśnie grzbietu

źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news

Szarfy (taśmy gumowe) do ćwiczeń można porównać do mini-siłowni – wzmacniają ciało podobnie jak ćwiczenia na maszynach, a jednocześnie są lekkie, tanie i zmieszczą się w każdej damskiej torebce. Z szarfami można ćwiczyć praktycznie wszędzie: w domu, w parku, w pokoju hotelowym. Zajmują mało miejsca i są proste w użyciu, więc każdy może wypróbować je w ramach własnego treningu.

Jak ćwiczyć z szarfami?

Szarfę (taśmę gumową) okręca się wokół dłoni i zaczepia o stopy, rozciąga lub przekłada nad głową, do tyłu, za siebie itd. Taśma ma za zadanie zwiększyć opór w czasie ćwiczenia. Na przykład umieszczenie szarfy pomiędzy stopami powoduje, że intensywniej pracują mięśnie nóg.

Zobacz wideo, na którym instruktorki fitness pokazują przykładowy trening z użyciem taśm.

To ci się przyda

Gumy do ćwiczeń występują w wielu kolorach – nie kupuj jednak taśmy kierując się tylko jej wyglądem. Poszczególne kolory oznaczają stopień obciążenia, dlatego przed zakupem sprawdź rozciągliwość gumy. Ilość siły, jaką trzeba włożyć w jej naprężenie decyduje o trudności ćwiczenia. Osoby mniej wytrenowane na początek powinny wybrać łatwo rozciągliwą gumę i stopniowo, w miarę robienia postępów, zwiększać obciążenie.

Ćwiczenia z szarfami (taśmami gumowymi)

Poniższy trening angażuje do pracy wszystkie najważniejsze partie mięśni. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10-12 razy. Jeśli to dla ciebie za mało, możesz cały zestaw ćwiczeń powtórzyć dwukrotnie.

Przed treningiem nie zapomnij się rozgrzać – wykonaj kilkuminutowy trucht i kilka pajacyków.

1. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na smukłą talię

Owiń gumę wokół dłoni i umieść ją pod stopami. Wciągnij brzuch i rytmicznie pochylaj się na boki – sięgając raz do lewego, raz do prawego kolana. Cały czas utrzymuj proste plecy.

2. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na jędrne pośladki i silny biceps

Tak jak w poprzednim ćwiczeniu, dokładnie owiń szarfę wokół dłoni i podłóż pod stopy. Wykonuj przysiady pamiętając, aby kolana nie wychodziły przed palce stóp. Gdy obniżasz tułów, ciągnij gumę pionowo do góry – wzmocni to pracę bicepsa.

3. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na zgrabne uda

Nie zmieniając ułożenia szarf, zachowaj pozycję przysiadu z poprzedniego ćwiczenia. Pamiętaj, by zachować proste plecy. Zrób krok do boku, dostaw nogę i powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Wykonaj 10-12 powtórzeń pilnując, aby guma się nie przesuwała i cały czas znajdowała się pod śródstopiem.pajacyków.

4. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na płaski brzuch

Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach. Zaczep taśmę o stopy i obwiąż wokół rąk. Wykonuj spięcia brzucha odrywając całe plecy od podłoża. Podczas unoszenia tułowia do góry pociągaj oburącz za końce szarfy.

5. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na zdrowy kręgosłup

Zachowaj pozycję wyjściową z poprzedniego ćwiczenia. Chwyć oba końce gumy i połóż ją płasko na biodrach. Ręce trzymaj wzdłuż ciała. Zepnij pośladki i unieś biodra jak najwyżej do góry. Staraj się trzymać końce taśm jak najbliżej podłoża.

6. Ćwiczenia z szarfami: ćwiczenie na mięśnie grzbietu

Połóż się na brzuchu. Szarfę trzymaj przed sobą, rozciągniętą na szerokość ramion. Unieś tułów kilka centymetrów nad ziemię i przekładaj taśmę za głowę i przed siebie (aż do wyprostowania rąk w łokciach). Pamiętaj, by nie odrywać nóg od podłoża i cały czas utrzymywać napięte mięśnie pleców.