High heels, czyli fitness na obcasach [WIDEO]

2015-05-07 13:22

High heels fitness to ćwiczenia z elementami tańca, w których wykorzystuje się buty na szpilkach. Fitness na obcasach pozwala wysmuklić i wymodelować mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha. Zobacz, jakie są wady i zalety fitnessu na obcasach i obejrzyj wideo z przykładowego treningu.

High heels, czyli fitness na obcasach
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. High heels – jak wygląda trening na obcasach?
  2. Zalety fitnessu na obcasach
  3. Zobacz na wideo jak seksowny może być fitness na obcasach:
  4. Wady high heels fitness

High feels fitness (taneczny fitness na obcasach) powstał w USA na fali popularności zajęć typu pole dance czy sexy dance. Ćwiczenia na wysokich obcasach to propozycja dla kobiet, które chcą przede wszystkim zwiększyć swoją pewność siebie i nauczyć się zgrabnego poruszania na szpilkach.

Dodatkową zaletą high heels fitness jest trening całego ciała, a zwłaszcza wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, pleców i brzucha.

High heels – jak wygląda trening na obcasach?

Do ćwiczeń high heels wystarczy para wygodnych butów na stabilnym obcasie i lekki strój fitnessowy. Ważne, aby czuć się kobieco i atrakcyjnie. Trening łączy w sobie ćwiczenia znane z aerobiku, tradycyjne przysiady, wypady, kopnięcia, ćwiczenia rozciągające oraz elementy tańca waacking, dancehall i sexy dance. Wszystkie ruchy wykonuje się z wdziękiem i gracją, trenując przy okazji równowagę na obcasach oraz zyskując świadomość własnego ciała.

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

Zalety fitnessu na obcasach

Fitness na obcasach jest świetnym rodzajem aktywności dla tych kobiet, które nie lubią męczących ćwiczeń, ale chciałyby wysmuklić i wymodelować swoją sylwetkę. Trening high heels przy energetycznej muzyce pobudza produkcję endorfin i wyzwala pozytywną energię. Dzięki temu można zupełnie zapomnieć o wysiłku i skupić się tylko na czerpaniu radości z tańca.

Podstawowe zalety high heels fitness to:

  • Wzmocnienie mięśni brzucha i pleców oraz wysmuklenie nóg – podczas ćwiczeń na obcasach intensywnie pracują łydki, uda, pośladki i brzuch. Trening angażuje również mięśnie pleców wykorzystywane do utrzymywania prawidłowej postawy.
  • Nauka chodzenia na obcasach – dzięki high heels fitness każda kobieta, która ma problem z utrzymaniem równowagi na szpilkach, nauczy się zgrabnego poruszania się w butach na wysokim obcasie.
  • Zwiększenie pewności siebie i świadomości własnego ciała – high heels fitness sprawi, że poczujesz się seksownie i bardzo kobieco. Uwierzysz, że możesz być atrakcyjna i zmysłowa.

Zobacz na wideo jak seksowny może być fitness na obcasach:

Wady high heels fitness

Trzeba pamiętać, że trening na obcasach to nie tylko same korzyści. Fizjoterapeuci ostrzegają, że zbyt intensywne ćwiczenia tego rodzaju mogą powodować deformacje stóp i zwiększać ryzyko kontuzji.

Wśród wad high heels fitness wymienia się:

  • duże prawdopodobieństwo urazu, np. skręcenia kostki – zwłaszcza jeśli buty są niewygodne, a obcas niestabilny;
  • zniekształcenia stóp – podczas ćwiczeń w szpilkach stopa pozostaje w nienaturalnym ułożeniu. Cały ciężar ciała przeniesiony zostaje na przód stopy, szczególnie duży palec, co sprzyja powstawaniu haluksów;
  • nadwyrężanie stawów – w czasie treningu w szpilkach nogi nie są w stanie skutecznie zamortyzować powstających podczas ruchu obciążeń. Tę funkcję przejmują stawy nieprzystosowane do amortyzowania tak dużej siły. W efekcie może pojawić się ból w kolanach, kostkach i bioder.

Ze względu na sporą ilość przeciwwskazań, nie należy często ćwiczyć na obcasach, a jedynie od czasu do czasu pozwolić sobie na takie urozmaicenie treningu. Ważne jest ponadto, by ćwiczyć tylko w wygodnych butach, na stabilnym obcasie. Jeśli po treningu pojawi się ból, zwłaszcza w stopach, kolanach czy plecach, to znak, że high heels fitness nie jest dla ciebie i lepiej zamienić szpilki na zwykłe tenisówki.