Ten zwyczaj pozwoli ci się cieszyć doskonałą pamięcią do późnej starości. O co chodzi?

2020-05-21 9:37

O tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia, wiemy od dawna. Okazuje się jednak, że jest ważna nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu: regularne ćwiczenia mogą usprawnić procesy pamięciowe. W jaki sposób do tego dochodzi? Niedawno odkryli to naukowcy.

ćwiczenia
Autor: Getty Images

Zalety regularnych ćwiczeń są powszechnie znane. Coraz więcej dowodów wskazuje również na to, że aktywność fizyczna jest również niezwykle ważna dla prawidłowej pracy mózgu. Niedawno naukowcy udowodnili, że jest w stanie poprawić pamięć i ma doskonały wpływ na funkcje poznawcze mózgu.

Badanie przeprowadzili naukowcy z UT Southwestern, a ich wyniki opublikowano w Journal of Alzheimer's Disease. Wzięło w nim udział 30 uczestników, z których każdy miał 60 lat lub więcej i problemy z pamięcią. Trwało 12 miesięcy. Połowa uczestników regularnie przez ten czas ćwiczyła (trening aerobowy), reszta tylko się rozciągała.

U osób, które aktywnie ćwiczyły, po roku nastąpiła 47 proc. poprawa wyników w pamięci w porównaniu z grupą, która wykonywała tylko lekkie ćwiczenia rozciągające.

Obrazowanie mózgu osób z grupy ćwiczącej, wykonane w stanie spoczynku przed treningiem i po nim wykazało zwiększony przepływ krwi do dwóch kluczowych obszarów mózgu związanych z pamięcią, w tym do hipokampa.

Nowe badania mają olbrzymie znaczenie: udowadniają, że słabnącą pamięć można poprawić nawet u osób w podeszłym wieku - wystarczy jedynie codziennie wykonywać ćwiczenia aerobowe.


Zdaniem naukowców wyniki tych badań mogą również pomóc zapobiec lub opóźnić pojawienie się objawów choroby Alzheimera. O tym, że aktywność fizyczna ma w tym przypadku duże znaczenie, świadczą również inne badania, w tym takie z 2018r, które wykazało, że u osób mniej sprawnych fizycznie szybciej dochodzi do degradacji ważnych włókien nerwowych w mózgu zwanych istotą białą.

Lekkoatletka Joanna Fiodorow pokazuje proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu

Polecamy także:

Źródło: Ten zwyczaj pozwoli ci się cieszyć doskonałą pamięcią do późnej starości. O co chodzi?