Trening w lesie
Trening siłowy w lesie może okazać się nie tylko efektywnym wysiłkiem fizycznym, ale także ciekawym pomysłem na przerwanie rutyny treningowym. Ćwicząc w lesie pracujemy nie tylko nad ciałem, ale także nad duszą – las ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dowiedz się, jakie formy aktywności fizycznej możesz praktykować w lesie!
Spis treści:
- Trening w lesie – zalety
- Trening w lesie – co trenować?
- Trening w lesie – wykorzystaj naturalne „akcesoria” i ukształtowanie terenu
- Trening w lesie – zasady bezpieczeństwa
- Trening w lesie – jak się ubrać?
Trening w lesie to przyjemne z pożytecznym – wzmacniamy swoje ciało oraz regenerujemy organizm i oczyszczamy psychikę. Aktywność fizyczna na łonie natury to doskonały pomysł, aby zatrzymać gonitwę myśli, zresetować głowę, dotlenić organizm i zyskać nowe pokłady siły. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, mamy dla ciebie wiele przydatnych wskazówek.
Trening w lesie – zalety
Trening w lesie ma mnóstwo zalet. Oto najważniejsze z nich:
1. Świeże powietrze
Nie ma nic lepszego dla naszego zdrowia niż świeże powietrze i oddech! Trening w lesie doskonale sprawdzi się w tym, aby odpowiednio nas dotlenić, poprawić krążenie krwi i odżywić cały organizm. W lesie jest czyste, nieskażone spalinami powietrze, więc trening w takim środowisku to samo zdrowie!
2. Obcowanie z naturą
Obcowanie z naturą ma na nas zbawienny wpływ. Cisza lasu, drzewa dookoła, spokój i świeże powietrze – nie od dziś wiadomo, że spędzanie czasu w lesie pozwala nam naładować się pozytywną energią, a co dopiero wykonywany tam trening.
3. Cisza i spokój
W lesie panuje spokój i cisza, a drzewa i roślinność skutecznie tłumią wszelki hałas i odgłosy miasta. Taka aura doskonale wpływa na nasz układ nerwowy, który może odpowiednio się zregenerować. Klimat panujący w lesie dobrze zrobi też naszej psychice, a umysł będzie mógł odetchnąć od gonitwy myśli i zresetować się.
4. Odpoczynek od miejskiego zgiełku
Raczej większość z nas mieszka lub pracuje w mieście. Zgiełk miasta, hałas, spaliny, ciągła gonitwa za czymś, mogą na dłuższą metę okazać się przytłaczające. Jak zrobić sobie reset od codziennego życia i przerwać monotonie? Zamień siłownię na las i zrób w nim trening. Z pewnością doda ci sił, oczyści umysł i sprawi, że zyskasz nową energię do życia.
5. Brak kolejek do maszyn a siłowni ;)
W lesie, inaczej niż na siłowni w godzinach szczytu, nie trzeba stać w kolejce do maszyn ani też rezygnować z niektórych ćwiczeń ze względu na zajęty sprzęt. W lesie ile miejsca, tyle sprzętu. Dla każdego wystarczy ścieżek, polan i drzew, aby wykonać wyczerpujący efektywny trening.
Trening w lesie – co trenować?
1. Bieganie
Bieganie w lesie to doskonały pomysł. Po pierwsze, miękka leśna ścieżka sprawi, że nie obciążasz stawów tak bardzo, jak podczas biegania po asfalcie w miejskich warunkach. Po drugie, bieganie w lesie będzie dodatkowym wyzwaniem treningowym – do pokonania na swojej drodze będziesz miał wiele naturalnych przeszkód, takich jak wystające konary, pagórki i inne nierówności terenu. I w końcu po trzecie – las charakteryzuje się świeżym powietrzem, mnóstwem zieleni i doskonałymi fluidami. Bieganie w lesie może nawet zadziałać odmładzająco.
2. Nordic walking
Nordic walking w lesie to ciekawa alternatywa dla biegania lub zwykłego spaceru. Chodzenie z kijkami wprost stworzone jest do takich warunków! W lesie wybór ścieżek jest ogromny, a każda będzie charakteryzować się innym stopniem trudności.
3. Trening funkcjonalny
Trening funkcjonalny w lesie jest doskonałym pomysłem. Może to być prosty trening siłowy opierający się na podstawowych wzorcach ruchu lub cięższy trening wytrzymałościowy, w którym można wykorzystać do ćwiczeń naturę. Gałęzie, pieńki i zwalone drzewa mogą stanowić doskonały sprzęt treningowy, na którym można się podciągać, przeskakiwać przeszkody czy wykonywać przysiady.
4. Joga
Joga już w swojej filozofii mówi nam o oddechu, spokoju i dążeniu do równowagi, a co dopiero joga wykonywana w lesie. Chyba nie ma lepszego otoczenia do praktyki jogi niż natura. Ten pochodzący z bliskiego wschodu rodzaj treningu fizycznego jest lekarstwem dla ciała i duszy. Większość asan można z powodzeniem wykonywać w lesie nie zabierając ze sobą maty. Dla tych, którzy nie chcą mieć ograniczeń w treningu wystarczy nawet cienki koc schowany do plecaka i rozłożony na miękkiej trawie lub mchu.
5. Zbieranie grzybów! ;)
Może to nie profesjonalny trening, ale jaki wspaniały i pożyteczny rodzaj wysiłku! Szczególnie w sezonie jesiennym możemy z powodzeniem udać się do lasu w poszukiwaniu grzybów, a przy okazji ich zbierania pokonać mnóstwo kilometrów i wykonać masę przysiadów oraz skłonów.
Trening w lesie – wykorzystaj naturalne „akcesoria” i ukształtowanie terenu
Trening w lesie otwiera przed nami wiele nowych możliwości, a charakter wysiłku ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Wykorzystaj naturalne leśne dobra i przeszkody i stwórz z nich sprzęt do treningu.
- Ścieżki
Leśne ścieżki charakteryzują się dużą różnorodnością. Można podzielić je na kręte, wyboiste, zalesione, odkryte itd. Ta charakterystyka sprawia, że trening (zwłaszcza biegowy) może być na tyle ciekawy, że za każdą wizytą w lesie, mamy możliwość spróbować czegoś nowego.
Przykładowo kręte ścieżki doskonale sprawdzą się dla tych, którzy chcą popracować nad zwinnością i zrywnością biegu. Wyboiste leśne dróżki dedykowany są dla amatorów treningu siłowego. Można po nich nie tylko biegać, ale także wykonywać trening siłowy lub interwałowy.
Natomiast ścieżki, które charakteryzują się licznymi przeszkodami będą doskonałą formą wysiłku sprawnościowego. Każda złamana gałąź, krzew czy zwalone drzewo może być ciekawa przeszkodą do ominięcia, gdzie aż prosi się o przeskoki, przysiady, skłony i pompki, aby je pokonać.
- Drzewa i pieńki
Drzewa w lesie będą doskonałym „sprzętem treningowym” do ćwiczeń siłowych. Na zwisających gałęziach można się podciągać, a o pień drzewa wykonywać pompki lub inne ćwiczenia. Z kolei ścięte pieńki mogą posłużyć do różnych przysiadów, martwych ciągów czy skłonów. Może je także potraktować jak step i wykonać na nich trening aerobowy wstępując na nie lub je przeskakując.
- Pagórki
Często zdarza się, że las ma bardzo ciekawe i różnorodne ukształtowanie terenu. Liczne pagórki i wzniesienia, które się w nim znajdują mogą skutecznie zwiększyć efektywność treningu. Chodzenie po leśnych górkach doskonale wpłynie na mięśnie nóg i wzmocni więzadła. Bieg po wzniesieniach w lesie także będzie dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy trenujemy do zawodów biegowych odbywających się na górskich terenach.
Trening w lesie – zasady bezpieczeństwa
Trening w lesie jest całkowicie bezpieczny, ale jeśli nie zachowamy ostrożności i zdrowego rozsądku może stać się dla nas potencjalnym zagrożeniem.
1. Uważaj na zwierzęta
Zwierzęta nie są zagrożeniem dla człowieka, jeśli zachowamy ostrożność i zrozumiemy, że to my – ludzie jesteśmy gośćmi w lesie. Las to przede wszystkim dom zwierząt i musimy to uszanować. Z tego względu dbaj o to, aby nie biegać po zarośniętych częściach lasu, blisko nor i potencjalnych miejsc zamieszkiwanych przez zwierzęta.
2. Nie idź do lasu w trakcie burzy
Trening w lesie podczas burzy to bardzo zły pomysł. Błyskawice i pioruny uderzające w drzewa mogą być dla nas dużym zagrożeniem. Dodatkowo, jeśli w okolicy są jeziora lub bagna, woda może przyciągać burzę w ich kierunku, a połamane przez wichurę gałęzie mogą spaść nam na głowę i spowodować poważny wypadek. Podczas burzy najlepiej zostać w domu.
3. Nie wykonuj treningu w nocy ani po zmierzchu
Trening w lesie w nocy lub po zmierzchu jest bardzo niebezpieczny. Po pierwsze, wtedy łatwiej o kontuzję, ponieważ widoczność jest dużo gorsza. Po drugie, w nocy zwierzęta budzą się do życia, a to może okazać się dla nas potencjalnym zagrożeniem (zwłaszcza, kiedy nic nie widzimy). Trening w lesie w nocy ma swoje zastosowanie tylko podczas specjalnie organizowanych nocnych maratonów biegowych.
Czytaj także: Bieganie w nocy
4. Uważaj na błoto i bagna
Zwłaszcza po ulewnym deszczu lub burzy w lesie nie trudno o kałuże i błoto. Jeśli nie mamy obuwia za kostkę łatwo możemy ugrzęznąć w takim terenie i zwichnąć kostkę. W lesie można znaleźć także bagna, które są dużo mniej widoczne od kałuż i przez to jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego zanim wybierzemy się na trening w lesie, warto najpierw sprawdzić teren, po którym będziemy biegać.
Czytaj też: Jogging dla początkujących - gdzie biegać, w co się ubrać
5. Zabezpiecz się przed kleszczami
Jak przed każda wyprawą do lasu pamiętaj o odpowiednim okryciu ciała, czyli najlepiej długich spodniach, bluzce z długim rękawem, czapce czy kapeluszu na głowie. Używaj preparatów odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów - substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), które rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy. Możesz tez wypróbować naturalne sposoby na kleszcze. Po powrocie do domu koniecznie uważnie obejrzyj całe ciało i dokładnie wytrzep ubranie poza domem.
Czytaj też: Kleszcze - jak się przed nimi bronić
6. Trenuj w miejscach, które już znasz
Do treningu w lesie warto porządnie się przygotować. Dlatego zanim zaczniemy ćwiczenia, powinniśmy wcześniej sprawdzić miejsca, w których będziemy trenować. Bez względu na to, czy wybieramy się na bieganie w lesie czy na trening siłowy – przejdźmy się po ścieżkach i przyjrzyjmy się przyszłej okolicy naszego treningu.
Trening w lesie – jak się ubrać?
Strój na trening w lesie zależy od pogody. Jeśli jest pochmurno i deszczowo, włóż przeciwdeszczową, ale lekką kurtkę, w której nie spocisz się zbytnio. Przyda się także czapka, aby zapobiec przewianiu. Z kolei jeśli pogoda dopisuje, warto włożyć przewiewną odzież, w której się nie przegrzejemy.
Natomiast buty do treningu w lesie powinny dobrze przylegać do stopy i mieć grubszą podeszwę z bieżnikiem, która nie będzie się ślizgać na naturalnym podłożu.
Jeżeli masz w planach cięższy trening i zamierzasz biegać po mniej przejrzystych trasach, włóż dość grube ubranie i miej na sobie długie spodnie, żeby ochronić skórę przed wystającymi gałęziami i kleszczami.
Polecany artykuł: