Ile pajacyków dasz radę zrobić? Sprawdź, czy mieścisz się w normie dla swojego wieku
Pajacyki to prosty i skuteczny sposób na ocenę ogólnej kondycji fizycznej. Liczba, jaką jesteś w stanie wykonać w określonym czasie, może wiele powiedzieć o twojej sprawności, a także o tym, czy utrzymujesz odpowiednią formę, jak na swój wiek. Czy możesz pochwalić się dobrą kondycją?
Pajacyki wskaźnikiem zdrowia
Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie obecnej kondycji organizmu, jednym z nich jest robienie pajacyków. Okazuje się, że każda grupa wiekowa powinna być w stanie wykonać określoną liczbę podskoków.
W rozmowie z The Daily Mail dr Kelly Sturm, fizjoterapeutka w Cancer Rehab, stwierdziła, że istnieje „dobra” liczba pajacyków, które świadczą o zdrowym poziomie równowagi oraz siły sercowo-naczyniowej.
Rytmiczny ruch ramion i nóg poprawia równowagę i koordynację, co jest szczególnie korzystne w starszym wieku
- dodała.
Jak prawidłowo zrobić pajacyka? Stań prosto, stopy złączone, ręce wzdłuż ciała. Skocz, rozkładając nogi na szerokość ramion, jednocześnie unosząc ręce nad głowę. Wróć do pozycji wyjściowej, złączając nogi i opuszczając ręce. Powtarzaj ruchy płynnie i energicznie.
Odpowiednia liczba pajacyków w zależności od wieku i płci
Pajacyki to męczące ćwiczenie, którego nie da się wykonywać w nieskończoność. Istnieją jednak normy wyskoków, które świadczą o dobrej kondycji organizmu w porównaniu do wieku:
- 25 lat - mężczyźni 60-70, kobiety 50-60,
- 35 lat - mężczyźni 50-60, kobiety 40-50,
- 45 lat - mężczyźni 40-50, kobiety 30-40,
- 55 lat - mężczyźni 30-40, kobiety 20-30,
- 65 lat - mężczyźni 20-30, kobiety 15-20.
Co jeśli nie robisz wystarczająco dużo pajacyków?
Jeśli nie potrafisz zrobić tylu pajacyków, by zmieścić się w normie dla grupy wiekowej, nie oznacza to od razu poważnego problemu zdrowotnego. Z pewnością jest to jednak sygnał, że warto zwiększyć poziom swojej aktywności fizycznej.
Pajacyki to ćwiczenie aerobowe angażujące całe ciało, które może przyczynić się do poprawy kondycji serca, zwiększenia wytrzymałości, wzmocnienia mięśni nóg, rąk i tułowia.
Regularnie wykonywane poprawiają krążenie, pomagają w utrzymaniu zdrowej masy ciała oraz przyspieszają metabolizm. W dłuższym czasie mogą także wspomóc równowagę, koordynację i elastyczność, co jest szczególnie istotne, gdy staramy się utrzymać sprawność fizyczną.
Warto jednak pamiętać, że przy doborze ćwiczeń należy brać pod uwagę wiek, stan zdrowia oraz ogólną kondycję. Kluczowe jest, aby dostosować intensywność i częstotliwość robienia pajacyków do swoich możliwości, a w przypadku jakichkolwiek problemów skonsultować się z lekarzem lub trenerem.
Jeśli podczas wykonywania podskoków odczuwasz jakikolwiek ból, szczególnie w okolicy stawów, pleców lub klatki piersiowej, natychmiast przerwij ćwiczenie i omów to ze specjalistą. Ból może wskazywać na nieprawidłowe wykonywanie ćwiczenia lub sugerować problemy zdrowotne, które wymagają konsultacji.
Dodatkowo jeśli masz jakiekolwiek schorzenia, takie jak choroby serca lub stawów, problemy z równowagą bądź niedawno przebyte operacje, warto upewnić się, że wykonywanie pajacyków (lub jakiejkolwiek intensywnej aktywności fizycznej) nie zaszkodzi zdrowiu.