Jedna zmiana może zrobić ogromną różnice. Lepsza postawa, mobilność i wydajność
Na dobry trening składa się wiele rzeczy. Poprawne wykonywanie ćwiczeń, sumienność, liczba serii. Okazuje się jednak, że jeszcze jedna rzecz może mieć na to spory wpływ. Eksperci zdradzają jeden sposób na korzystniejsze ćwiczenia.
Treningi są dobre dla zdrowia. Jednak ważne jest ich prawidłowe wykonanie. Eksperci są zdania, że jedna mała zmiana może przynieść znaczne korzyści dla ciała. A dotyczy ona... naszego ubioru.
Brak butów może wiele zmienić. Eksperci tłumaczą
Zapewne nie raz widzieliśmy trenerów czy pasjonatów fitness, którzy podczas wykonywania ćwiczeń nie mają na sobie butów. I wcale nie chodzi wyłącznie o pozycji podczas jogi.
Wielu podiatrów, trenerów, a nawet chirurgów ortopedycznych jest zdania, że ćwiczenia bez butów mają wiele zalet.
Nick Clayton, kierownik programu treningu personalnego w National Strength and Conditioning Association, w wywiadzie dla Muscle & Fitness powiedział, że chodzenie na boso daje nam bardzo wiele korzyści. Od równowagi zaczynając, poprzez poprawę mobilności, a na koordynacji kończąc.
Jak podkreśla, chodzenie na boso zapewnia sprzężenie zwrotne dla układu nerwowego, dzięki czemu pomaga aktywować pośladki i rdzeń, by poprawić stabilność.
Wzmacnia również mięśnie głębokie, które stabilizują stopę, co przekłada się natomiast na poprawę stanu kostek, kolan, bioder oraz pleców.
Pomoc w kształtowaniu ruchu
Według eksperów, pełny kontakt stóp z podłożem, oczywiście może być w skarpetkach jeśli jesteśmy w miejscu publicznym, może mieć działanie stabilizujące. Dzięki temu bowiem lepiej wiemy, na czym stoimy, co pomaga kształtować cały ruch.
Specjaliści są zdania, że pozwala to ocenić to co dzieje się z biodrami, kolanami czy kostkami. Może również pomóc nam to podnieść większy ciężar.
Większy zakres ruchu
Niektórzy są również zdania, że chodzenie na boso pozwala na większy zakres ruchu w stawach stopy i kostki. Przekłada się to później na lepszą elastyczność i mobilność. To w szczególności jest ważne dla kobie, które chcą zwiększyć płynność ruchu w życiu codziennym lub podczas ćwiczeń.
Poprawa postawy i zwiększenie ogólnej wydajności
Co więcej, ćwiczenie bez butów może również pozwolić zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z kostkami lub stopami. Zachęca to bowiem do bardziej naturalnego ustawienia.
Dzięki temu możemy pomóc sobie w poprawie postawy, zmniejszeniu bólu pleców i zwiększeniu ogólnej wydajności ruchu.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli na przykład mamy w planach zacząć biegać bez butów, to powinniśmy z czasem zwiększać swoją "tolerancję". Jeśli ugryziemy bowiem więcej niż jesteśmy w stanie przełknąć, możemy zwiększyć ryzyko kontuzji.