Podnoszenie ciężarów nie tylko wzmacnia mięśnie. Pobudza również... mózg

2024-05-14 13:58

Podczas ćwiczeń nie tylko można "napompować" swoje muskuły. Przeprowadzono nowe badania, które wykazują, że trening siłowy wzmacnia mięśnie całego ciała, ale pobudza również pracę naszego mózgu. Na tym jednak nie koniec dobroczynnych właściwości ćwiczeń.

Podnoszenie ciężarów nie tylko wzmacnia mięśnie. Pobudza również... nasz mózg
Autor: fot. Getty Images Podnoszenie ciężarów nie tylko wzmacnia mięśnie. Pobudza również... nasz mózg

Ćwiczenia a praca mózgu. Podnoszenie ciężarów nie tylko pompuje muskuły

W British Journal of Sports Medicine ukazało się niedawno badanie, które wykazuje, że trening oporowy - jak na przykład siłowy - wzmacnia mięśnie całego ciała. obudza również pracę naszego mózgu. Co więcej, tego typu ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Wszystko dzięki poprawie zdolności mózgu do uzyskiwania dostępu do glukozy i jej przetwarzania. Jak wykazano w badaniu, utrzymujący się przez długi czas niestabilny poziom cukru we krwi może powodować insulinooporność oraz stany zapalne. To natomiast utrudnia komórkom mózgowym dostęp do potrzebnej im energii i może powodować długotrwałe uszkodzenia.

Dzięki badaniu dowiadujemy się jednak, że już jedna sesja treningu oporowego obniża poziom glukozy i insuliny we krwi, nawet do 24 godzin. Trening oporowy polega na wykorzystaniu ciężarów lub oporu w celu wzmocnienia bądź zwiększenia mięśni. Michael Fredericson, lekarz i dyrektor ds. medycyny fizykalnej i rehabilitacji medycyny sportowej w Stanford School of Medicine powiedział:

Prawidłowo zaprojektowany program treningu oporowego może poprawić mobilność, funkcjonowanie fizyczne, wydajność w codziennych czynnościach, poprawić wyniki sportowe, a także zachować niezależność osób starszych

Krzysztof Głowacki: Środki przeciwbólowe i jedziemy na trening. To już chyba uzależnienie

Ćwiczenia a masa mózgu. Badanie nie zostawia wątpliwości

W badaniu, które zostało opublikowane na łamach czasopisma Journal of Alzheimer's Disease przeanalizowane zostały skany mózgów ponad 10 tysięcy osób. Na ich podstawie udało się stwierdzić, że regularne ćwiczenia - nawet robienie kilku tysięcy kroków dziennie - mogą wiązać się ze znacznie większą objętością mózgu. Łączy się ona ze zdrowiem tego organu. Okazuje się, że im mniejsza jest jego objętość, tym gorsze są nasze funkcje poznawcze. To znowu może prowadzić w konsekwencji do demencji. Zespół badaczy jest zdania, że zwiększanie lub utrzymywanie masy mózgu może mieć zatem "potencjalne skutki neuroprotekcyjne".

Jak udało się zaznacza współautor badania, dr David Merrill, dyrektor Centrum Zdrowia Mózgu w Pacific Neuroscience Institute, nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, jak wykonywanie nawet 4 tysiące kroków dziennie, może pozytywnie wpływać na zdrowie naszego mózgu. Nie ma znaczenia jednak, że spacerujemy biegamy czy uprawiamy jakąś inną dyscyplinę sportu. Według specjalistów osoby wykonujące umiarkowaną lub dużą aktywność fizyczną miały zwiększoną masę mózgu w wielu obszarach. Między innymi chodziło i hipokamp odpowiedzialny za pamięć, istotę szatą pomagającą przetwarzać informacje oraz płaty czołowe, ciemieniowe i potyliczne.

Sonda
Czy ćwiczysz regularnie?