Bieganie a stawy [Porada eksperta]

2013-04-08 14:41

Mam 18 lat i biegam z przerwami od ponad 3 lat biegi długodystansowe. Bolą mnie stawy kolanowe, coś mi w nich chrupie. Czasem bolą mnie jakiś czas, ale później przechodzi. Mam kłopoty z przysiadami i wchodzeniem po schodach. Boli mnie staw kolanowy tylko w lewej nodze. Oczywiście mam odpowiednie obuwie z amortyzacją itd. Czy taka dolegliwość jest normalna w tak młodym wieku? Czy mogę nadal biegać i jak dbać o stawy bym mógł biegać do późnej starości?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Należy dbać o stawy poprzez umiejętnie dawkowany wysiłek. Należy stosować ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stabilizujące stawy, warto również zakupić preparaty farmakologiczne tzw. "regeneratory stawów" zawierające glokozaminę, kolagen czy chrząstkę rekina. Jest to szczególnie istotne gdyż często nasza dieta jest niepełnowartościowa. Stawy kolanowe przyzwyczajają się do biegania po twardej nawierzchni (np. po systematycznym treningu organizm produkuje więcej mazi stawowej) - ten proces trwa jednak długo i często po drodze zdarzają się kontuzje. Należy unikać twardych nawierzchni. Szczególnie po dłuższej przerwie trzeba ostrożnie i powoli wracać do poprzednich obciążeń. Jeżeli ból dotyczy tylko jednej kończyny jest uporczywy i nie mija to należy zgłosić się do lekarza ortopedy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".