Kariera tenisistki a wiek [Porada eksperta]

2013-04-08 10:12

Bardzo lubię grać w tenisa ziemnego. Jedna naukę gry rozpoczęłam dość późno, bo w wieku 15 lat. Wiem, że mam talent i jestem w stanie dużo poświęcić tenisowi, ale nie wiem, czy to ma jakikolwiek sens w tym wieku? Czy mam szansę na sukcesy w grze zawodowej?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Żeby zaistnieć dziś w sporcie zawodowym potrzeba wielu lat ciężkiej pracy i trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje psychofizyczne - co nie ulega wątpliwości. Są dyscypliny sportu, w których przygodę z ciężką pracą treningową trzeba zaczynać bardzo wcześnie, ale tak naprawdę nie ma reguły, a jeżeli są - to możliwe są i od niej odstępstwa. Trening cechuje ekwifinalizm czyli możliwość dochodzenia do celu różnymi drogami. Nie ma złotej recepty na sukces. Każdy zawodnik jest inny, bo każdy człowiek jest inny i może zupełnie różnie reagować nawet na te same bodźce treningowe. Tenis to piękna gra, wspaniała aktywność, którą można uprawiać przez całe życie, która daje sporo przyjemności, zabawy, zdrowia. Warto inwestować swój wolny czas w trening. Zawody są najlepszym sprawdzianem. Nawet jak się nie dojdzie do pierwszej dziesiątki światowego rankingu, to wiele satysfakcji może dać rywalizacja i sukces na lokalnych amatorskich zawodach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".