Przekonać do joggingu [Porada eksperta]

2013-04-07 23:24

Od kilu lat systematycznie uprawiam bieganie, sprawia mi to ogromna przyjemność. W jaki sposób przekonać do biegania mojego męża żeby i on poznał piękno tego sportu?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Warto zrobić wiele, by przekonać męża do wspólnego spędzania czasu wolnego aktywnie. To zdrowe hobby łatwiej realizuje się wspólnie, można wzajemnie motywować się do systematycznego wysiłku. Rekreacja rodzinna zacieśnia więzi. Jak to zrobić? Z pewnością nie jest to takie proste i nie ma gotowej recepty na przekonanie małżonka do wspólnego biegania. Każdy jest inny, ma inne potrzeby, zainteresowania, możliwości więc podejście musi być indywidualne. Przekonująco argumentować można na dwa różne sposoby. Pierwszy – negatywna argumentacja zdrowotna – przykład: jeżeli nie weźmiesz się za siebie nie będziesz biegał, to grozi Ci otyłość i liczne choroby cywilizacyjne, szybciej się zestarzejesz. Drugi sposób to pozytywna argumentacja zdrowotna – przykład: jeżeli będziesz systematycznie biegał to masz szansę na lepsze zdrowsze życie, będziesz dłużej żył i do końca życia będziesz sprawny i niezależny, poprawi się samopoczucie na co dzień i nawet funkcjonowanie mózgu. Będziesz miał więcej energii, przyspieszy się regeneracja po pracy. Tryskając zdrowiem i wysoką sprawnością pokonasz z łatwością codzienne trudności, masz szansę na sukces w każdej dziedzinie życia, bo tylko zdrowy człowiek o dużej witalności może stawiać sobie i realizować duże cele. Okazuje się że ten drugi sposób argumentowania jest lepszy ponieważ nie odwołujemy się do wzbudzania lęku, strachu przed chorobami, poczucia winy tylko pokazujemy same korzyści, sprzedajmy sposób na wysoką jakość życia. Bieganie najlepiej rozpocząć latem, piękna pogoda, ciekawy krajobraz wpływają na motywację do wysiłku. Biegając razem można prowadzić rozmowy zupełnie zapominając o zmęczeniu. Z czasem można polubić, a nawet uzależnić się od tej z pozoru nudnej monotonnej formy ruchu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".