Boczki [Porada eksperta]

2013-04-08 14:45

Mam z figurą taki problem, że szczególnie po bokach brzucha i na brzuchu mam za dużo tłuszczu. Ogólnie jestem chuda i ostatnio często moi znajomi pytają, czy nie jestem w ciąży. Tak przytyłam, jak zaczęłam pracować - tłumaczę i muszę cały dzień siedzieć przy komputerze. Czy mógłby pan poradzić jak można pozbyć się tłuszczu w tych miejscach. Tylko powiem, że po operacji stawów mi nie wolno obciążać kolana. Bieganie, skakanie, fitness - jeżeli jest za dużo stepu, też odpada.

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Budowa naszego ciała, a szczególnie miejsca odkładania się tłuszczu, są silnie determinowane genetycznie. Niewiele możemy na to poradzić. Warto stosować się do zaleceń dietetyków i instruktorów ćwiczeń fizycznych, ponieważ łatwo przybrać na wadze, a dużo trudniej jest się pozbyć niepotrzebnych kilogramów. Kobietom zazwyczaj tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach bioder i ud (to typ otyłości gynoidalny - gruszka) natomiast mężczyzną w okolicy brzucha (to typ otyłości androidalny - jabłko) Szczególnie niebezpiecznym typem otyłości jest właśnie typ androidalny, ponieważ wykazano naukowo duże powinowactwo z chorobami układu krążenia u osób, które posiadają ten typ otyłości. Polecam udać sie po pobliskiego klubu fitness i ćwiczyć pod okiem specjalisty. Jeżeli nie może Pani obciążać kolan to polecam aktywność, która odciąża stawy np. pływanie, aquaaerobic itp.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".