Waga nie spada [Porada eksperta]

2013-04-04 12:15

Mam 23 lata mój wzrost 177 a waga 86. Wiele lat uprawiałem sport i moja waga utrzymywała się na poziomie 78 kg. Później miałem 2 lata przerwy i organizm bardzo to odczuł skokiem wagi. Teraz znowu wróciłem do sportu ale waga nie zmienia się. Jest mi z tym źle i chciałbym wrócić do poprzedniej sylwetki. Jak mam to zrobić?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Trzeba uzbroić się w cierpliwość, zazwyczaj przybieramy na wadze szybko natomiast pozbyć się zbędnych kilogramów nie est tak łatwo. Z pewnością musi wystąpić ujemny bilans energetyczny, czyli więcej energi musisz tracić niż przyjmujesz z pożywieniem. Czasami nie wystarczy włączyć do swojego stylu życia odrobinę ćwiczeń trzeba pomyśleć też o zdrowej diecie, nie koniecznie redukcyjnej (odchudzającej), poprostu zdrowej. Może wystarczy tylko mniej jeść na kolację, lub przyjmować ją o właściwej porze, nie znam Twoich nawyków żywieniowych, ale może warto zwrócić na nie uwagę skoro zwiększona aktywność ficzyczna nie wywołuje porządanych efektów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".