Biegać, a nie schudnąć... [Porada eksperta]

2013-04-08 11:41

Chciałbym zacząć biegać dla zdrowia i kondycji, ale z uwagi na to, iż jestem dość chudy, nie chciałbym jeszcze bardziej pogłębić tego stanu. Jeść już więcej nie mogę, więc nie wiem czy powinienem uprawiać ten sport, gdyż słyszałem, że bardzo wyszczupla. Czy możliwe jest, aby biegać i nie chudnąć?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Zachęcam do biegania, nawet jeżeli jest się osobą bardzo szczupłą. Jedyne co możemy stracić, to tkankę tłuszczową, co z punktu widzenia zdrowia i dzisiejszej mody jest czymś jak najbardziej pożądanym. Zalet aktywności fizycznej jest wiele, również dla osób z niedowagą, które powinny ćwiczyć, by wzmocnić przede wszystkim układ kostny i mięśniowy (osoby o bardzo skąpym umięśnieniu, nierównomiernym, słabym tonusie mięśniowym narażone są na wady postawy). Dlatego do treningu biegowego warto wprowadzić ćwiczenia rozciągające i siłowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".