Te ćwiczenia pomogą wydłużyć twoje życie. Ekspertka radzi

2024-06-06 11:58

To, że umiarkowane ćwiczenia dobrze wpływają na nasze zdrowie, jest faktem znanym od dawna. Ekspertka postanowiła podzielić się ćwiczeniami, które pozwolą nam wydłużyć nasze życie. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Te ćwiczenia pomogą wydłużyć twoje życie. Ekspertka radzi
Autor: fot. Getty Images Te ćwiczenia pomogą wydłużyć twoje życie. Ekspertka radzi

Ćwicz i długo żyj. Specjalistka podpowiada o czym pamiętać

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to co chwilę słyszy się o nowych odkryciach, które są znacząco lepsze od tych poprzednich. Czasami ciężko jest więc za tym wszystkim nadążyć. Jak mówi doktor Harpal Bains, lekarka zajmująca się długowiecznością i dyrektor w Harpal Clinic w Londynie, najważniejsze jest zrozumienie tego co chcemy osiągnąć.

Jeśli zależy nam na jak najdłuższym, zdrowym życiu to musimy mieć świadomość, że trening będzie się różnił od tych, które są ukierunkowane na utratę wagi czy kształtowanie sylwetki. Jak radzi specjalistka, jednym z najważniejszych punktów treningu, dla zachowania długiego życia jest rozciąganie się.

Doktor Bains tłumaczy, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w naszych mięśniach i ścięgnach. Oznacza to, że tkanki tracą wodę, a stawy i kręgosłup sztywnieją. Jak tłumaczy specjalistka, naukowcy odkryli, że od 55. roku życia utrata elastyczności stawów barkowych i biodrowych wynosi 6 stopni na dekadę. Rozciąganie się pomoże poprawić krążenie, co przyczyni się do lepszej pracy układu sercowo-naczyniowego. Specjalistka radzi, by wypróbować jogę, która jest idealna do rozciągania. Warto więc włączyć do codziennego treningu kilka pozycji, takich jak dotykanie palców u stóp, rozciąganie tricepsów czy rozciąganie szyi. Nie tylko pozwolą zachować nam elastyczność, ale może je również łatwo robić w każdym miejscu.

Szczere wyznanie Maćka Musiała! Odczuwa zmęczenie treningami!

Proste ćwiczenia na długie życie

Ekspertka zwróciła również uwagę na ćwiczenia w strefie drugiej tętna (próg aerobowy). Jak tłumaczy są to regularne ćwiczenia, podczas których możemy bez problemu prowadzić rozmowę. Ćwiczenia w tej strefie pomagają poprawić wytrzymałość, zmniejszają ryzyko kontuzji i poprawiają przepływ krwi. 

Warto również wziąć pod uwagę ćwiczenia siłowe. Mają one bowiem duży wpływ na długowieczność, ponieważ wraz z wiekiem tracimy mięśnie - i to szybko. Utrata mięśni wpływa również na spadek wytrzymałości kości. Jak tłumaczy ekspertka powinniśmy starać się wykonać od dwóch do trzech 20/30-minutowych sesji treningu siłowego w ciągu tygodnia, by zminimalizować tu ryzyko. Najlepiej będzie łączyć je z treningami kardio w strefie drugiej tętna. Zaleca również branie mniejszych obciążeń, ale zwiększanie liczby powtórzeń, by uniknąć kontuzji.

Ekspertka odradza ćwiczenia wytrzymałościowe na długich dystansach, takie jak maratony. Jak twierdzi, są one dość stresujące dla organizmy i charakteryzują się formą wysokiego napięcia. Oznacza to, że mogą powodować obrażenia stawów. Jeśli jednak nie możemy przeżyć bez tego typu ćwiczeń, powinniśmy pamiętać o rozgrzewkach i robieniu przerw pomiędzy zawodami.

Specjalistka radzi również, by wykorzystywać czas, jaki spędzamy przy biurku. Powinno się brać liczne, krótkie przerwy i wykorzystywać je do rozciągania, pedałowania (pod biurkiem) czy rotację szyi. Tłumaczy, że dzięki tym ćwiczenia będziemy czuli się mniej zmęczeni i zyskamy więcej siły do pracy.

Sonda
Starasz się ćwiczyć regularnie?