Tkanka tłuszczowa na udach [Porada eksperta]

2013-04-07 21:06

Mam problem z udami, bo w tym miejscu gromadzi mi się tłuszcz. Jem głównie warzywa, ryż, makaron, nabiał, ryby. Jem słodycze, ale staram się nie jeść np. czekolady, a zastępować ją owocami, czy orzechami. Poza tym od 3 miesięcy chodzę na capoeirę 2 razy w tygodniu plus często basen raz w tygodniu. Brzuch mi się ładnie uformował, ale uda uparcie pozostają grube. Zwłaszcza wewnętrzna strona, która pozostała zupełnie miękka.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Z twojego listu wynika, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy dzięki ćwiczeniom i zdrowemu odżywianiu zrobiłaś duży postęp i to powinno dać ci jeszcze większą motywację do dalszych treningów. Bardzo często spotykam się z sytuacją, gdzie panie mają problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic ud i bioder. Jest to spowodowane genetyką budowy ciała. Jest wiele teorii i podziałów sylwetek kobiety stworzonych przez wielu specjalistów z różnych dziedzin. Jednak nie będę się teraz w to zagłębiał i przedstawię ci kilka rad, które pomogą ci wyszczuplić uda i nabrać odpowiednich proporcji. 1. Kontynuuj uczęszczanie na zajęcia z Capoeiry. Ta forma aktywności bardzo mocno angażuje dolne partie ciała i jednocześnie jest dobrym treningiem wydolnościowym. Podstawowy krok – Ginga jest ruchem, który w ćwiczeniach siłowych nazywamy wykrokiem w tył. Ćwiczenie to idealnie wzmacnia i kształtuje mięśnie ud oraz pośladków. 2. Wykonuj codziennie rano lub wieczorem jedno lub dwa ćwiczenia na mięśnie przywodziciele stawu biodrowego. Z tego co piszesz to właśnie wewnętrzna część uda jest punktem nad którym musisz się mocno skoncentrować w czasie ćwiczeń. Wykonuj szeroki przysiad Plie oraz unoszenie dolnej nogi w pozycji leżącej na boku. 3. Będąc na pływalni postaraj się mieszać dwa style pływackie: kraul oraz styl klasyczny zwany potocznie „żabką”. Postaraj się włączyć w swój trening pływacki ćwiczenia z deską. Trzymasz deskę w rękach i płyniesz używając tylko dolnych grup mięśniowych. Przy Kraulu bardzo mocno odczujesz mięśnie ud z przodu i z tyłu oraz mięśnie łydek i pośladków. W czasie „żabki” mocniej popracują mięśnie przywodziciele oraz mięśnie pośladkowe. W obu stylach bardzo mocno pracują mięśnie brzucha, więc okolica talii też na tym skorzysta. 4. Postaraj się jak najczęściej wykorzystywać mięśnie nóg w życiu codziennym: spacery, przejażdżki rowerem, jazda na rolkach, zamiana wygodnej windy na bardziej męczące schody, taniec w czasie wolnym spędzanym w gronie znajomych. Te wszystkie aktywności pomogą ci wymodelować nogi i biodra oraz zwiększą podstawową przemianę materii co pomoże ci w efektywniejszym spalaniu tkanki tłuszczowej na co dzień. 5. Utrzymaj zdrowe odżywianie. Unikaj słodyczy, Fast foods i mocno przetworzonych produktów. Mamy okres wiosenno – letni i na rynku jest coraz więcej warzyw i owoców. Dostarczaj produkty zbożowe bogate w błonnik oraz dużą dawkę witamin z grupy B i składników mineralnych. Do tego pij duże ilości wody, aby oczyścić organizm z toksyn. Zastosuj się do tych reguł, a sukces masz gwarantowany. Pamiętaj, że w pierwszym okresie treningu widać najszybsze zmiany w sylwetce. Później trzeba włożyć więcej pracy i zwiększyć swoja dyscyplinę aby zrobić kolejne kroki ku ładnej, wysportowanej i proporcjonalnej sylwetce. Mam nadzieję, że coraz ładniejsza pogoda sprawi, że twoja motywacja będzie silniejsza z każdym kolejnym dniem. Życzę ci powodzenia w twojej drodze do celu jaki sobie postawiłaś.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Michał Janik

Absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego - ukończył specjalizację Menadżera Sportu, Instruktora Rekracji Ruchowej-specjalność Fitness oraz Instruktora Sportu  ze specjalnością Kulturystyka. Od ponad dziesięciu lat pracuje w branży fitness. Przez ten okres zdobywał doświadczenie w wielu warszawskich klubach prowadząc zajęcia aerobiku oraz treningi personalne. Obecnie inspiruje klubowiczów do zdrowego trybu życia w sieci klubów Holmes Place oraz podnosi kwalifikacje trenerów personalnych.       

Hobby: dietetyka, psychologia, narciarstwo, piłka siatkowa, tenis ziemny, squash, bieganie