Aktywne siedzenie przy biurku, czyli ćwiczenia na kręgosłup
Kręgosłup lubi ruch. Ale jak mu go zapewnić, kiedy przez wiele godzin dziennie tkwimy przy biurku? Okazuje się, że może być to całkiem proste. Sprawdź, jakie ćwiczenia na kręgosłup możesz wykonywać w pracy, przy biurku.
Spis treści
Odczuwasz ból kręgosłupa po kilku godzinach spędzonych przy komputerze? Są sposoby, by ćwiczenia na kręgosłup wykonywać również w czasie pracy, przy biurku.
Długotrwałe statyczne przeciążenia, na jakie kręgosłup jest narażony, gdy siedzimy, są przyczyną bólu pleców, mogą też powodować uszkodzenie krążków międzykręgowych.
Jeśli przez długie godziny siedzimy w nieprawidłowej pozycji, dochodzi do zaburzenia metabolizmu dysków, co osłabia ich strukturę i może prowadzić do zwyrodnienia. Większość dyskopatii jest spowodowana właśnie długotrwałym siedzeniem. Gdy się ruszamy, dyski są mniej przeciążone, a tym samym lepiej odżywione.
Aktywne siedzenie jest dla kręgosłupa jak trening – zmusza mięśnie do ciągłej pracy, by utrzymać prawidłową pozycję ciała. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeciążenia kręgosłupa, co zapobiega bólom pleców.
Znajdź odpowiednie krzesło - niech mięśnie pracują
Typowe krzesła biurowe, choć są ergonomiczne, mają podłokietniki, profilowane oparcie pod kręgosłup, działają trochę jak gips – wyłączają pracę mięśni i powodują, że siedzimy biernie, dostosowując się do kształtu krzesła. „Wisimy” na więzadłach, krążkach międzykręgowych, kręgach.
Siedzieć aktywnie to znaczy włączyć mięśnie antygrawitacyjne, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Należy usiąść do samego końca siedziska na guzach kulszowych, nie na kości krzyżowej. W takiej pozycji kręgosłup pracuje razem z ciałem. Siedzenie aktywne w przeciwieństwie do biernego pozwala zachować naturalne krzywizny kręgosłupa.
Kręgosłup w pracy - wymuszamy prawidłową pozycję
Warto korzystać ze sprzętów, które wymuszają prawidłową pozycję ciała. Rewolucyjnym rozwiązaniem są krzesła z siedziskiem ustawionym na sprężynie. Przy każdym ruchu podąża ono za ciałem, uaktywniając mięśnie decydujące o prawidłowej postawie. Podobnie jest w przypadku poduszki sensomotorycznej – jest wypełniona powietrzem, które zachowuje się trochę jak ruchome siedzisko, wymuszając kontrolowanie pozycji ciała. Zarówno krzesło, jak i poduszka nie pozwalają usiąść biernie, bo od razu traci się równowagę.
Można również siedzieć przy biurku na dużej piłce (np. przez godzinę lub dwie dziennie). Zmusza to do aktywnego siedzenia, ale wymaga koncentracji, bo chwila nieuwagi może skończyć się upadkiem.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł: