4 produkty, które potęgują głód. Lepiej wyrzuć je z menu

2022-11-28 15:58

Zjadłeś posiłek, a mimo to po krótkim czasie czujesz ssanie w żołądku. Być może jest tak, że twój jadłospis obfituje w produkty, które zamiast nasycić na dłużej, powodują głód i potęgują łaknienie. Oto 4 produkty, które powinny znaleźć się na czarnej liście.

Młody mężczyzna szuka produktu w lodówce
Autor: Getty Images 4 produkty, które potęgują głód. Lepiej wyrzuć je z menu

Zdarza ci się, że często odczuwasz głód mimo zjedzonego posiłku? Możliwe, że w twojej diecie króluje za dużo produktów, które nie tylko nie zaspokajają głodu, lecz go potęgują. Większość z nich dostarcza zamiast wartościowych składników odżywczych, jednie "puste kalorie". Dlatego warto ograniczyć ich udział w diecie, na ile to możliwe. To powód, dlaczego po ich spożyciu odczuwamy niepohamowany apetyt.

Jak wspomagać odporność organizmu dietą? Rozmowa z dietetykiem

Oto 4 produkty, bez których organizm może się obejść

  1. Wysoce przetworzone płatki śniadaniowe (musli lub granola) są dla niektórych doskonałym przykładem zdrowego i smacznego śniadania. Niestety jak się okazuje, część z nich zawiera w swoim składzie spore ilości dodatkowego cukru i zdecydowanie za mało błonnika i białka. Przez to nie wpływają one na stabilizację poziomu cukru we krwi i powodują napad głodu nawet bezpośrednio po posiłku.
  2. Biały chleb lub tosty, które powstały z przetworzonej mąki pszennej pozbawionej dwóch najzdrowszych składników: otrębów oraz zarodka ziarna. Poza tym są bogate w sól oraz łatwoprzyswajalne węglowodany (inaczej cukry). Spożywanie tego typu produktów powoduje nagły wzrost ilości glukozy we krwi, a później szybki jej spadek. To powoduje, że po posiłku dopada nas "wilczy apetyt".
  3. Pączki z lukrem lubią wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. W towarzystwie kawy smakują wybornie, lecz nie da się ukryć, że nie dostarczają do organizmu żadnych wartości odżywczych. Nie prowadzi do zmniejszenia uczucia pełności, wręcz na odwrót – potęguje uczucie głodu. Są wysokokaloryczne, zawierają zbyt dużo cukru, tak samo, jak lukier. Dlatego najlepiej zrezygnować z jedzenia węglowodanów prostych, po których zjedzeniu poziom cukru podnosi się błyskawicznie, a następnie w krótkim czasie spada. Żołądek wtedy domaga się ciągle więcej i więcej jedzenia.
  4. Biały ryż jest dość ubogi odżywczo. Znajduje się w nim dużo węglowodanów prostych tzw. pustych kalorii, które podnoszą poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, powoduje nagły wyrzut insuliny. Sprawia, że mimo zjedzonego posiłku uczucie głodu nie odpuszcza.

Lepiej unikać tych produktów, ponieważ są one przyczyną ataków wilczego głodu.