5 sekretów żywieniowych 100-latków. Lekarz zdradził, co jedzą żyjący najdłużej
Co sprawia, że niektórzy żyją 100 lat, a nawet i więcej? Jednym z ich tajników jest odpowiednia dieta, która zapewnia im tak świetną formę. Lekarka wymienia 5 nawyków żywieniowych najdłużej żyjących ludzi na świecie. Sama też je wdrożyła w życie i zachęca do tego innych.
Dla stulatków jest ważne, to co jedzą
Sardynia we Włoszech, Ikaria w Grecji, Okinawa w Japonii, Nicoya w Kostaryce – to niektóre miejsca na świecie, w których ludzie dożywają nawet 100 lat. Między innymi to, co jedzą, ma duży wpływ na ich długość życia. Amerykańska lekarka zdradza pięć sekretów żywieniowych stu- i superstulatków, czyli tych, którzy osiągnęli piękny wiek 110 lat. – Sama też staram się je wdrożyć do mojej codzienniej rutyny – mówi w jednym z nagrań udostępnionym w mediach społecznościowych.
Ekspertka wskazuje, że podstawą jadłospisu osób najdłużej żyjących są warzywa i owoce, będące nieocenionym źródłem wielu składników odżywczych m.in. kwasu foliowego, witaminy C czy potasu. Zawierają także duże ilości błonnika pokarmowego, który przyspiesza przemianę materii i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. To włókno pokarmowe, które wykazuje szereg wyjątkowych właściwości prozdrowotnych, może zmniejszyć ryzyko gruczolaków i raka jelita grubego.
Dr Desai zachęca, aby każdego dnia jeść od pięciu do dziesięciu porcji warzyw i owoców. Dlatego, że kryje się w nich moc bioaktywnych związków, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie.
Produkty w jadłospisie najdłużej żyjących ludzi
Jedzenie jednej garści orzechów to drugi nawyk żywieniowy stulatków. Często sięgają po nie, ponieważ są nie tylko zdrowe, ale także pożywne i smaczne. Są zdecydowanie lepszą formą przekąski niż słodkie batony, chipsy czy ciasteczka. Koniecznie powinny znaleźć się w naszym menu ze względu na swój bogaty skład. Co zawierają? W ich składzie znajduje się spora ilość białka, zdrowych tłuszczów, błonnika pokarmowego, witamin (E i z grupy B) i minerałów (m.in. cynku, fosforu, potasu, wapnia). Jak zaznacza lekarka, orzechy zapobiegają chorobom serca i układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.
Fasola
Kolejny rytuał żywieniowy kultywowany przez ludzi najdłużej żyjących na świecie to codzienne spożywanie filiżanki fasoli. – Bogata jest w błonnik, białko, a do tego istnieje wiele jej rodzajów, np. fasola garbanzo (ciecierzyca), fasola pinto, soczewica lub czarna fasola – mówi dr Desai. Obfituje także w kwas foliowy i przeciwutleniacze.
Badania sugerują, że jedzenie fasoli może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca oraz pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i zapobiegać stłuszczeniu wątroby.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
W jadłospisie stulatków nie brakuje oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, która uchodzi za cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i omega-3, omega-6. Dzięki temu wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, m.in. zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, pozytywnie wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz ma właściwości przeciwnowotworowe. Naukowo potwierdzono, że wykazuje także działanie przeciwzapalne.
Tych produktów stulatkowie unikają jak ognia
Ekspertka podkreśla, że osoby cieszące się zdrowiem, kondycją i wyjątkowo długim życiem, unikają wysoko przetworzonej żywności, pozbawionej wartościowych składników – witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. – Kiedy odczuwać głód nie sięgaj po chipsy, ciasteczka czy precle. Dokonaj zdrowego wyboru i zjedz np. brokuły i fasolkę szparagową – radzi dr Deasi.
Niestety, przetworzona żywność zdominowała supermarkety i dyskonty. Warto z niej zrezygnować, choć jest tania, pozornie smaczna i łatwa w przygotowaniu. Wnosi do diety jedynie sól cukier i tłuszcz, czyli składniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.