Białe, żółte, a może zielonkawe? Wreszcie wiemy, które ziemniaki są najlepsze

2024-01-31 14:09

Wam też mama kazała na bazarze wybierać tylko żółte ziemniaki, bo są smaczniejsze i zdrowsze? A może jednak bardziej białe, używając dokładnie tych samych argumentów? Okazuje się, że to zależy głównie od tego, z jakiego regionu pochodzisz. Mamy jednak uspokajające wieści: sprawdzono naukowo, który kolor jest lepszy.

Białe, żółte, a może zielonkawe? Wreszcie wiemy, które ziemniaki są najlepsze
Autor: Getty Images Białe, żółte, a może zielonkawe? Wreszcie wiemy, które ziemniaki są najlepsze

Jeśli wychowałeś się na Podlasiu lub Mazowszu, zapewne preferujesz szlachetną biel miąższu ziemniaka. Poznańskie pyry i śląskie kartofle uznawane są za lepsze, gdy są żółtawe. Takie też od pokoleń wolą mieszkańcy Łodzi i okolic. Skoro żółte barwniki, karotenoidy, są niewątpliwie korzystne dla zdrowia, to chyba wszystko jasne? Cóż...

Ziemniaki! Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z ziemniaków?

Ziemniaki białe i żółte - wartości odżywcze

- Badania naukowe dowodzą, że kolor miąższu bulw ziemniaka nie jest skorelowany z wartością odżywczą, wartością kulinarną i technologiczną, a ma znaczenie czysto uznaniowe (osobiste preferencje, przyzwyczajenia, nawyki, tradycje kulinarne). Również kolor miąższu nie wynika z zawartości w bulwach karotenoidów - zapewnia Eugeniusz Stanisław Stefaniak z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Oczywiście, ziemniak ziemniakowi nierówny, ale nie decyduje o tym akurat barwa bulwy.

Jak wybrać dobre ziemniaki?

O smaku, wartości odżywczej, technologicznej i kulinarnej, decyduje odmiana (genotyp) ziemniaka.

Znawcy przekonują, że najzdrowsze i najsmaczniejsze odmiany dostępne w Polsce to Denar, Miłek, Bila, Cyprian, Ignacy i Michalina. My jednak polecamy zaufać własnym kubkom smakowym, sprawdzić we własnym garnku, a stawiać przede wszystkim na sprawdzonych, zaufanych sprzedawców.

Trzeba to wyraźnie podkreślić, że ewentualne różnice w wartości odżywczej i zdrowotnej ziemniaka są niewielkie, więc naprawdę możesz kierować się przede wszystkim własnym smakiem.

Co w ziemniaku siedzi?

Dorodny ziemniak waży ok. 100 g. Jego wartość kaloryczna to 80-90 kcal. Sporo jak na warzywo, ale mnóstwo produktów, których nikt nie obwinia za negatywny wpływ na naszą sylwetkę, dorównuje mu kalorycznością, a nawet przewyższa. Choćby: serek tofu (125 kcal w 100 g), awokado: 160 kcal, kolba kukurydzy: 110 kcal, kiełki soczewicy: 120 kcal, serek owocowy: ok. 100 kcal, dorsz świeży: 78 kcal (wędzony już 94 kcal).

Zadaniem ziemniaka w diecie człowieka, podobnie jak innych źródeł węglowodanów złożonych, jest dostarczanie paliwa. Jest odżywczy i zdrowy, a nawet dietetyczny, dopóki go nie usmażysz lub nie podasz z ciężkostrawnymi daniami, nie polejesz zawiesistym sosem.

Ziemniak to skarbnica witamin i minerałów. Zawiera choćby potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B, witaminę D, K i C. Tej ostatniej jest naprawdę sporo. Wprawdzie znacznie ubywa jej podczas gotowania, jednak straty będą zdecydowanie mniejsze, gdy ziemniaki w celu ugotowania wrzucisz już do wrzątku, a nie do zimnej wody.

Uważaj na zielonkawe ziemniaki

Gdy bulwy są zazielenione, to znaczy, że były zbyt długo wystawione na działanie światła, a przez to mają podwyższoną zawartość solaniny.

Ziemniaki naturalnie wytwarzają niewielkie ilości solaniny, ale kiedy jej stężenie wzrasta, toksyna staje się groźna dla zdrowia.

Czytaj także: Spowalnia proces starzenia, chroni przed katarem. "Dziwny ziemniak" ma posmak pistacji