Kiedy ziemniak jest trujący? Substancje toksyczne w zielonych ziemniakach

2013-05-10 11:05

Usuń zielone ziemniaki z diety! Zawarta w nich toksyczna solanina może spowodować poważne zatrucie pokarmowe, zapalenie nerek, a nawet śpiączkę. Odpowiednie przechowywanie i obróbka bulw pozwolą uniknąć powstawania solaniny. Toksyczne ziemniaki szczególnie niebezpieczne są wiosną, kiedy zaczyna się proces kiełkowania.

Kiedy ziemniak jest trujący? Substancje toksyczne w zielonych ziemniakach
Autor: Thinkstockphotos.com Kiedy ziemniak jest trujący? Substancje toksyczne w zielonych ziemniakach

Spis treści

  1. Zabezpieczanie ziemniaków przed wytwarzaniem toksyn
  2. Zatrucie solaniną – skutki i objawy zatrucia toksynami

Solanina jest substancją toksyczną. W dużym stężeniu może występować w niektórych roślinach, np. niedojrzałych pomidorach, papryce i zielonych ziemniakach.

Ziemniaki naturalnie wytwarzają niewielkie ilości solaniny, ale kiedy jej stężenie wzrasta, toksyna staje się groźna dla zdrowia. Najbardziej narażone na zwiększenie zawartości solaniny są ziemniaki przechowywane w jasnych i ciepłych pomieszczeniach.

Polecamy: Sok z ziemniaka - właściwości, jak zrobić w domu? Na co pomaga sok z ziemniaka?

Ryzyko zatrucia solaniną wzrasta wiosną, kiedy źle przechowywane ziemniaki zaczynają kiełkować, bo w bulwie ziemniaka najwięcej solaniny gromadzi się w kiełkach i w łupinie.

Spożycie solaniny może spowodować poważne problemy zdrowotne. Ryzyko zatrucia solaniną wzrasta wiosną, kiedy źle przechowywane ziemniaki zaczynają kiełkować, bo w bulwie ziemniaka najwięcej solaniny gromadzi się w kiełkach i w łupinie.

Takie ziemniaki trzeba bardzo grubo obierać, żeby pozbyć się trujących związków. Podczas gotowania z ziemniaków wypłukiwane są pozostałe w nich toksyny, dzięki temu można je zjadać praktycznie bez obaw o zdrowie.

Zabezpieczanie ziemniaków przed wytwarzaniem toksyn

Według raportu, który przygotował Alexander Pavlista, profesor rolnictwa i ogrodnictwa z Uniwersytetu w Nebrasce większość ziemniaków z podwyższonym poziomem solaniny nigdy nie trafia na rynek.

Pomimo to, aby uniknąć rozwoju solaniny ziemniaki należy przechowywać w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach, a przed jedzeniem dokładnie odkroić wszystkie zielone fragmenty.

Ważne

Część osłabień wiosennych może być spowodowana zjedzeniem kiełkujących ziemniaków z dużą zawartością solaniny.

Zielony kolor ziemniaka faktycznie spowodowany jest wysokim poziomem chlorofilu, który sam w sobie nie jest szkodliwy. Jednak jego wzrost jest równoznaczny ze zwiększeniem ilości solaniny w bulwie, ponieważ do wytworzenia zielonego pigmentu potrzebna jest reakcja ze słońcem, które pobudza też komórki ziemniaka do produkcji trujących toksyn.

Zatrucie solaniną – skutki i objawy zatrucia toksynami

Objawy zatrucia pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po zjedzeniu toksycznego ziemniaka. Problem jest poważny, ponieważ u osób niedożywionych i nieprawidłowo leczonych zanotowano także przypadki zatruć śmiertelnych.

Objawy zatrucia toksynami:

  • Podrażnienie przewodu pokarmowego
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Mdłości
  • Zaburzenia oddychania
  • Śpiączka
  • Napady drgawek;
  • Stany zapalne nerek
  • Kolka
  • Podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej
  • Objawy zatrucia mogą przypominać też grypę: wysoka gorączka, bóle i zawroty głowy, nadmierne pocenie organizmu.

W niektórych przypadkach osoba z zatruciem solaniną może trafić do szpitala.

Polecany artykuł:

Uwaga na pleśń w orzechach