Bóle stawów, żołądka, czy przeziębienie? Wypróbuj 3 zioła na stan zapalny
W przypadku stanu zapalnego ważna jest dieta bogata w substancje o działaniu przeciwzapalnym. W ten sposób wspieramy cały organizm w procesie zdrowienia. Pomocne mogą być zioła, które stosujemy w formie przypraw. Warto sięgnąć po nie częściej, nie tylko w trakcie infekcji.
Infekcja górnych dróg oddechowych potrafi dać w kość. Dlatego chcąc zredukować stan zapalny i szybciej wrócić do zdrowia, dobrym rozwiązaniem są domowe sposoby. Pomocne będą zioła, które w codziennej kuchni nie tylko nadadzą smak, ale i pomogą pozbyć się kataru.
Co pić przy stanach zapalnych? Wypróbuj nie tylko lawendę
Lawenda lekarska, to jedno z ziół, które nie tylko aromatycznie pachnie, ale ma także wyjątkowo szerokie zastosowanie. Choć występuje w różnych odmianach to jednak łączy je jedno, a mianowicie silne działanie przeciwzapalne.
Źródłem tych właściwości jest olejek eteryczny. Dlatego borykając się z infekcją, warto stosować go w formie aromaterapii, a suszone kwiaty zalać wrzątkiem i wypić dodając plasterek imbiru i cytryny.
Kolejną propozycją przeciwzapalnego ziela jest nagietek lekarski. Ten pomarańczowy kwiatek z ogrodu babci często ląduje na talerzach wykwintnej kuchni. Warto po niego siegać zwłaszcza kiedy doskwierają nam dolegliwości układu trawiennego.
Dawniej napar spożywano w celu zredukowania stanu zapalnego w żołądku lub dwunastnicy. Kobiety przyrządzały również tzw. nasiadówki, czyli namaczały narządy intymne w lekko ciepłym naparze z nagietka, kiedy pojawiała się infekcja pochwy.
Domowe sposoby na stan zapalny. Wykorzystaj te przyprawy
Sięgając wstecz do sposobów naszych dziadków i babć, dowiemy się, że kiedy w domu pojawiało się przeziębienie, pomocny był czarny pieprz. Zdarzało się, że do kieliszka z nalewką wsypywano szczyptę i jednym haustem wypijano miksturę.
Dziś wiemy, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, dlatego zdrowszym rozwiązaniem będzie połączenie pieprzu z bardzo ciepłą wodą. (Unikamy gorącego lub wrzątku, ponieważ w ten sposób możemy nie tylko poparzyć drogi oddechowe, ale także zaostrzyć stan zapalny).
Badania pt. "Neuroprotective Effects of Black Pepper and Its Bioactive Compounds in Age-Related Neurological Disorders", z 2023 roku opublikowane na łamach National Library of Medicine wskazują, że piperyna zawarta w czarnym pieprzu wykazuje działanie neuroprotekcyjne poprzez łagodzenie stanu zapalnego.
A to z kolei sprawia, że ta prosta przyprawa redukuje poziom markerów prozapalnych w przypadku wielu chorób, w tym zapalenia żołądka, zapalenia stawów, czy choroby Alzheimera.
Stąd chcąc szybciej pozbyć się stanu zapalnego w naturalny sposób, polecamy, by dodawać do posiłków nieco więcej świeżo mielonego pieprzu. Pomocne może być także wdychanie aromatu z rozgniecionych nasion. Choć musimy spodziewać się natężonego kichania, to dzięki temu poprawiamy ukrwienie w śluzówce nosa i szybciej udrażniamy drogi oddechowe.