Piperyna: właściwości i zastosowanie

2017-03-31 10:57

Piperyna to składnik pieprzu, który nadaje mu ostry, piekący smak. Ma także inne właściwości, dzięki którym może znaleźć zastosowanie w medycynie. Z badań wynika, że piperyna ma właściwości odchudzające, przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Ponadto może uchronić przez alzheimerem i pomóc w namnażaniu komórek barwnikowych skóry u osób cierpiących na bielactwo. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma piperyna.

Piperyna - właściwości i zastosowanie. Piperyna na odchudzanie, bielactwo i nie tylko
Autor: Thinkstockphotos.com Piperyna - właściwości i zastosowanie. Piperyna na odchudzanie, bielactwo i nie tylko

Spis treści

  1. Piperyna na odchudzanie
  2. Właściwości antynowotworowe piperyny
  3. Piperyna na bielactwo
  4. Piperyna na lepszą pamięć i depresję
  5. Piperyna na trawienie i lepsze przyswajanie witamin
  6. Piperyna - gdzie kupić? Jaka jest cena?
  7. Piperyna - właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe

Piperyna to alkaloid występujący w pieprzu, który nie tylko nadaje mu ostry, piekący smak (kształtuje ok. 98 proc. ogólnego wrażenia jego ostrości) i charakterystyczny aromat. Piperyna ma także liczne właściwości lecznicze. Najbardziej jest znana jako środek na odchudzanie, jednak z badań wynika, że piperyna ma także właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i oczyszczające - działa moczopędnie i lekko przeczyszczająco, a także pobudza do szybszego pozbywania się produktów przemiany materii. Piperyna może także pomóc osobom chorym na bielactwo i mającym problemy trawienne.

Piperyna na odchudzanie

Piperyna wzmaga proces termogenezy - czyli proces wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie - a także proces lipolizy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Piperyna może też przyczynić się do spalania tłuszczu w jeszcze inny sposób. Jak przekonują naukowcy na łamach "Journal of Agricultural and Food Chemistry", piperyna zakłóca aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie - może przyczynić się do blokowania komórek tłuszczowych. Należy jednak zaznaczyć, że wyłączne przyjmowanie piperyny nie spowoduje chudnięcia. Trzeba zmienić dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną.

Właściwości antynowotworowe piperyny

Piperyna oraz występująca w kurkumie kurkumina mogą pomóc w zapobieganiu rakowi piersi, a być może także w jego leczeniu - przekonują Naukowcy z University of Michigan na łamach serwisu "EurekAlert".

Zawartość piperyny zależy od rodzaju pieprzu. Najwięcej można jej znaleźć w pieprzu czarnym. Na drugim miejscu pod względem zawartości piperyny znajduje się pieprz biały, a dalej zielony i kolorowy.

Badacze wykazali, że dodane do hodowli komórek raka piersi piperyna i kurkumina zmniejszają liczbę nowotworowych komórek macierzystych, niezbędnych dla rozwoju guza, a jednocześnie nie szkodzą normalnym komórkom.¹ Stwarza to nadzieję na opracowanie leków działających w tych przypadkach, gdy nie są skuteczne leki w rodzaju tamoksyfenu bądź raloksyfenu - dodają naukowcy. Piperynę i kurkuminę stosowano podczas badań w stężeniach 20-krotnie większych, niż ma to miejsce przy normalnej diecie zawierającej pieprz i kurkumę.

Piperyna na bielactwo

Piperyna i jej pochodne mogą pomóc w namnażaniu melanocytów (komórek barwnikowych skóry) u osób z wykrytym bielactwem nabytym. Do takiego wniosku doszli naukowcy z King's College w Londynie po przeprowadzeniu eksperymentu na myszach z użyciem piperyny i jej pochodnych. Piperynę stosowano miejscowo samą lub w połączeniu z nadfioletem. Piperyna oraz dwie z jej pochodnych stosowane samodzielnie nadawały odbarwionej skórze równomierny, jasnobrązowy kolor w ciągu sześciu tygodni. Natomiast gdy substancję tę łączono z naświetlaniem ultrafioletem, kolor stawał się ciemniejszy, leczenie trwało krócej i dawało trwalszy efekt.²

Piperyna na lepszą pamięć i depresję

Zalecane spożycie piperyny to 5-10 mg 1-2 razy dziennie przez 3 miesiące. Po 2-miesięcznej przerwie można powtórzyć kurację.

Częste przyjmowanie piperyny znacząco poprawia stan zdrowia w przypadku upośledzenia zdolności zapamiętywania oraz spowalnia neurodegenerację.³ Tym samym może zapobiec m.in. chorobie Alzheimera, przekonują autorzy badań z Khon Kaen University w Tajlandii. Wykazano także, że piperyna łagodzi objawy depresji³

Piperyna na trawienie i lepsze przyswajanie witamin

Piperyna pobudza zakończenia czuciowe w przewodzie pokarmowym, zwiększając tym samym wydzielanie soku żołądkowego, a co za tym idzie tym - polepsza trawienie. Piperyna wzmaga wchłanianie niektórych witamin i składników mineralnych - selenu, witaminy B i beta-karotenu. Poza tym ułatwia absorpcję koenzymu Q10 i zwiększa przyswajalność kurkuminy i resweratrolu. Piperyna może wzmagać też wchłanianie niektórych leków.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Warto wiedzieć

Piperyna - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Tabletki z piperyną są dostępne w aptekach, sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością. Ich cena zależy od procentowej zawartości piperyny, ilości tabletek w opakowaniu i producenta. Standardowe stężenie piperyny to 60-90 proc. Najskuteczniejsze są jednak ekstrakty z 95-procentową zawartością piperyny. Rzadziej można znaleźć czystą piperynę, chociaż i takie suplementy są dostępne na rynku. Za 30 sztuk tabletek zawierających 95 proc. piperyny trzeba zapłacić ok. 30 zł.

Piperyna - właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe

Piperyna ma właściwości antybakteryjne. Wykazano, że ekstrakty z pieprzu czarnego zwalczają m.in. gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), a także bakterie, takie jak Klebsiella  aerogenes, Chromobacterium violaceum czy Bacillus sphaericus. Poza tym piperyna działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Ważne

Średnia zawartość piperyny w czarnym pieprzu wynosi jedynie ok. 6 proc., dlatego jego nadmierne spożywanie jest bezsensowne i może przynieść działania niepożądane w postaci podrażnionego układu pokarmowego.

Bibliografia:

1. Rak piersi nie lubi przypraw, Polska Agencja Prasowa. Dostępny w internecie [dostęp 11. 04. 2016: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,368666,rak-piersi-nie-lubi-przypraw.html]2. Pikantne leczenie przebarwień skóry, Polska Agencja Prasowa. Dostępny w internecie [dostęp 11. 04. 2016: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,70742,pikantne-leczenie-przebarwien-skory.html]3. Czajkowski P., Nazaruk J., Rola składników naturalnych w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, "Geriatria" 2014, nr 8 4. Newerli -Guz J., Zawartość piperyny w różnych rodzajach pieprzu dostępnych na rynku trójmiasta, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2011, nr 3