Chroni przed zaparciami i pomaga usuwać toksyny. Znajdziesz go w tych produktach
Jest mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych. Mało osób wie, że ma aż trzy rodzaje. Najlepszymi źródłami tej cennej substancji są produkty zbożowe i skórka owoców oraz warzyw. Ze względu na jego cenne właściwości, warto uzupełnić dietę o produkty, które są w niego bogate.
Zwany włóknem pokarmowym - błonnik - jest pozostałością komórek roślinnych, które są odporne na działanie enzymów trawiennych. Składają się na niego ligniny, niestrawione polisacharydy oraz lipidy, które nie są przyswajalne.
Wyróżnia się trzy frakcje błonnika pokarmowego, czyli:
- rozpuszczalny w wodzie,
- nierozpuszczalny w wodzie,
- częściowo rozpuszczalny w wodzie.
Skupmy się na drugim rodzaju błonnika, czyli błonniku nierozpuszczalnym.
Chroni przed rakiem jelita grubego
Błonnik nierozpuszczalny w wodzie nie ulega trawieniu, ale zapewnia wiele kluczowych funkcji dla układu pokarmowego. Przede wszystkim wiążąc nadmiar kwasu solnego w żołądku, poprawia proces trawienia. Stymuluje także wydzielanie hormonów istotnych dla przewodu pokarmowego.
Pobudza wydzielanie śliny i funkcję żucia. Poprzez to, że wiąże dużą ilość wody, przez co treść pokarmowa zwiększa swoją objętość, chroni przed zaparciami.
Pozytywnie wpływa na ukrwienie i perystaltykę jelit, pomaga usunąć z organizmu toksyny, więc wpływa na oczyszczanie organizmu.
Daje znacznie dłuższe uczucie sytości po zjedzeniu posiłku w porównaniu z pokarmami, które nie są w niego bogate.
Sięganie po produkty zawierające błonnik nierozpuszczalny, zmniejsza ryzyko wielu chorób takich jak żylaki odbytu - czyli hemoroidy - uchyłkowatość jelit, a także rak jelita grubego, czyli jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród Polaków.
Te produkty warto włączyć do diety
Jednymi z najlepszych źródeł błonnika nierozpuszczalnego są pełnoziarniste produkty zbożowe. Eksperci zalecają, by sięgać po ryż brązowy, pieczywo razowe, kasze. Znajdziemy go również w otrębach pszennych i owsianych oraz w mąkach z pełnego przemiału.
Co istotne, ten rodzaj błonnika można znaleźć w skórce – zarówno warzyw, jak i owoców.
Błonnik nierozpuszczalny znajdziemy także w niektórych warzywach np. w zielonym groszku. W przypadku owoców dobrym źródłem błonnika nierozpuszczalnego jest czarna porzeczka.
Należy pamiętać, że choć ze spożywania błonnika wynika wiele korzyści dla zdrowia, to jego nadmiar może zaszkodzić. Niektóre osoby powinny zwracać uwagę na to, ile błonnika spożywają w diecie.
Dotyczy to szczególnie pacjentów zmagających się z niektórymi przewlekłymi chorobami układu pokarmowego takimi jak wrzody żołądka. Kobiety w ciąży również powinny być ostrożne w przypadku spożywania większych ilości tej substancji, szczególnie jeśli sięgają po suplementy diety, które ją zawierają.