Chroni serce i wyzwala "hormon szczęścia". W dzień czekolady sięgnij po kostkę
12 kwietnia wypada dzień czekolady. Z tej okazji warto dowiedzieć się, jak ten ogólnie lubiany słodycz wpływa na nasze zdrowie. Czekolada jest bogata w substancje aktywne, a jej korzyści nie kończą się na zaspokojeniu ochoty na coś słodkiego. W czym pomaga czekolada?
Dzień czekolady. Co warto o niej wiedzieć?
Czekolada z pewnością jest jednym z najpopularniejszych produktów na świecie. Zarówno jej produkcja, jak i spożycie od lat cały czas rośnie. Na rynku mamy do wyboru całą masę najróżniejszych czekolad. Okazuje się, że ten produkt może być ważnym elementem zbilansowanej diety, o ile jednak wybierzemy tą o dobrym składzie i będziemy spożywać ją w odpowiedniej ilości.
Jeśli chodzi o wartość energetyczną, to spotkamy się tu z ogromnymi różnicami. Czekolada z zasady zalicza się do produktów wysokokalorycznych. W uśrednieniu, 100 g czekolady dostarczy nam około 560 kcal. Ta liczba może jednak znacząco wzrosnąć w przypadku każdego rodzaju czekolady. A to wszystko przez różnego rodzaju dodatki takie jak słodkie nadzienia czy orzechy. Produkt ten zawiera wiele nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych, dlatego jego spożycie powinno być kontrolowane.
Jeśli jednak chcemy się upewnić, że sięgamy po czekoladę, która ma korzystniejszy wpływ na nasz organizm, powinniśmy zdecydowanie sięgnąć po czekoladę gorzką. Najlepszym wyborem będzie ta, w której znajduje się przynajmniej 70 proc. miazgi kakaowej. Im wyższa będzie jej zawartość, tym więcej witamin, składników mineralnych czy substancji bioaktywnych się w niej znajdzie. Jak jednak czekolada może wpływać na nasze zdrowie?
Korzyści zdrowotne czekolady. W tym może nam pomóc
Czekolada jest skarbnicą substancji bioaktywnych, takich jak witaminy, składniki mineralne, flawonoidy, tryptofan, kofeina, teobrmina i fenyloetyloamina. Zawarte w niej polifenole wykazują właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że mogą neutralizować wolne rodniki i zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który może być przyczyną występowania najróżniejszych schorzeń. Wiele badań wykazało, że czekolada może być cenną pomocą w zapobieganiu chorobom, jednak nieustalona została konkretna porcja, która by w tym pomagała.
Czekolada gorzka przyczynia się do poprawy pracy serca oraz funkcjonowania całego układu krążenia. Wszystko dzięki zawartych w niej flawonoidom. Ten składnik stymuluje śródbłonek naczyniowy, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ten rodzaj czekolady może również pomóc obniżyć stężenie cholesterolu całkowitego LDL, zmniejszyć stan zapalny i spowolnić proces tworzenia blaszek miażdżycowych.
Czekolada może wpływać również korzystnie na metabolizm węglowodanów. Tutaj ważną rolę pełnią polifenole wykazujące właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. U osób chorych na cukrzyce zaobserwowano, że ten produkt wspomaga osiągnięcie docelowych wartości hemoglobiny glikowanej.
Składniki bioaktywne w gorzkiej czekoladzie wpływają również na kondycje układu nerwowego. Polifenole wykazuje właściwości antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne. Na przykład tryptofan jest prekursorem serotoniny, znanej jako "hormon szczęścia". Wpływa ona na regulacje rytmu snu, działa pozytywnie na nastrój oraz wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania.