Co się dzieje z ciałem, gdy nie jesz śniadań? To bardziej niebezpieczne niż myślisz

2023-11-21 11:49

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – to nie mit. Omijanie śniadań może mieć poważne skutki dla zdrowia – i nie chodzi tylko o nieprzyjemne „ssanie” w żołądku. Co się stanie z twoim organizmem, jeśli nie będziesz jeść śniadań? Tego się nie spodziewasz.

Co się dzieje z ciałem, gdy nie jesz śniadań? To bardziej niebezpieczne niż myślisz
Autor: GettyImages Co się dzieje z ciałem, gdy nie jesz śniadań? To bardziej niebezpieczne niż myślisz

Brak śniadania szkodzi zdrowiu

Śniadanie, zgodnie z przysłowiem, jest najważniejsze. A zgodnie z rzeczywistością – najczęściej pomijane. „Rano mi się nie chce jeść”, „rano nie mam czasu” - to najczęstsze wymówki, które słyszymy lub sami mówimy. Dlaczego warto zmienić ten nawyk i jednak jeść śniadania?

Mózg – tak, mózg, a nie tylko żołądek – szczególnie potrzebuje porannego paliwa. Dzięki śniadaniu zyskujesz energię, koncentrację, a nawet lepszy nastrój. Jedzenie śniadań sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zmniejsza ryzyko podjadania w ciągu dnia. Są też znane wyniki badań, według których osoby jedzące śniadania, wieczorem... łatwiej zasypiają i lepiej śpią w nocy.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 19 Śniadanie

Zalety jedzenia śniadań

Jedząc śniadania, bardzo przysłużymy się swojemu organizmowi. Zauważono, że osoby, które regularnie jedzą śniadania, mają mniejsze ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak cukrzyca typu 2, otyłość, zespół metaboliczny, nadciśnienie tętnicze.

Jak i kiedy jeść śniadania? Badania sugerują, że najlepsze efekty osiągniemy, jedząc śniadanie do dwóch godzin po przebudzeniu. Śniadanie zjedzone po 9 oznacza ryzyko o 60 proc. większe, jeśli chodzi o zachorowanie na cukrzycę, w porównaniu ze śniadaniem przed 8.

Nie jesz śniadań? Oto skutki

Co się stanie, jeśli będziesz omijać śniadania? Lista konsekwencji jest długa. 

  • Zwiększa się ryzyko bólów głowy, a także napadów migrenowych.
  • Poza tym wiele osób skarży się na uczucie senności lub zimna. To wszystko skutki spadku cukru we krwi.
  • Badacze zauważyli też, że osoby, które stale pomijają śniadania, mogą mieć niedobory witamin i składników odżywczych. Najczęściej rozpoznawane są niedobory minerałów jak wapń i żelazo oraz witamin: A, C i z grupy B.
  • Mózg bez śniadania nie działa tak dobrze, jak mógłby i powinien. Jeśli będziesz omijać śniadania, nauka czy praca mogą stanowić trudniejsze wyzwanie. Ty też będziesz stanowić zagrożenie np. za kierownicą, jeśli pojawią się zaburzenia koncentracji.
  • Niejedzenie śniadań przekłada się na gorszy nastrój, a nawet stany depresyjne, obniżenie nastroju, wyższy poziom stresu. Zauważalne jest to szczególnie u nastolatków, które często pomijają śniadania. Co gorsza, młodzi ludzie są szczególnie podatni na pogorszenie nastroju.
  • Brak śniadań to również przepis na pogorszenie stanu zdrowia, słabszą odporność i podatność na infekcje.
  • Badacze udowodnili też zależność między brakiem śniadań a chorobami serca. Regularne omijanie śniadania to blisko o 1/3 większe prawdopodobieństwo doświadczenia w przyszłości zawału serca.
  • Nie zjesz śniadania? Grozi ci podjadanie. Zauważono, że u osób, które nie jedzą śniadań, finalny bilans kaloryczny jest wyższy. W dodatku wzrasta chęć na żywność kaloryczną jak pączki lub ciasteczka. A to już prosta droga w stronę nadwagi i otyłości
  • Naukowcy zauważyli też, że pomijanie śniadań może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wystarczy zapomnieć o śniadaniu 4 razy w tygodniu, a ryzyko cukrzycy wzrasta o 55 proc.