Częściej je rozdeptujemy niż jemy. Mogą pomóc na serce, trawienie i opalanie

2023-08-18 12:13

Niedoceniane owoce leżą dosłownie na ulicy. Często je rozdeptujemy, zamiast po nie sięgnąć i stworzyć pyszne i zdrowe przetwory. Są doskonałe jako składnik ciast, dżemów, kompotów i nalewek. Dla organizmu to prawdziwa gratka, jeśli chodzi o korzystny wpływ tych owoców na zdrowie.

Częściej je rozdeptujemy niż jemy. Mogą pomóc na serce, trawienie i opalanie
Autor: GettyImages Częściej je rozdeptujemy niż jemy. Mogą pomóc na serce, trawienie i opalanie

Mirabelki - niedoceniane owoce

Owoce, które można uznać za jedne z najmniej cenionych, to mirabelki. Są zdrowe i smaczne, a jednak z niewiadomych względów, często traktowane lekceważąco. Nierzadko mijamy je, a nawet... rozdeptujemy na chodnikach. Dlaczego warto sięgać po mirabelki? Co można z nich zrobić?

Mirabelki - co to

Mirabelki to małe, lekko owalne, żółte lub czerwone śliwki. Naturalnie rosły w rejonach bliskowschodnich m.in. w Turcji, jednak doskonale zadomowiły się na polskim gruncie. Można je spotkać nie tylko w sadach, ale też często w miastach, na osiedlach, pomiędzy innymi drzewami i krzewami. Oczywiście te, które rosną przy ruchliwych ulicach, muszą pełnić funkcję wyłącznie ozdobną. Jednak te, które rosną w czystej okolicy, z dala od zanieczyszczeń, śmiało możemy zbierać i wykorzystać. Dlaczego warto jeść mirabelki?

Rolnicy. Podlasie. Gienek i Sławek zbierają śliwki na wino

Mirabelki - właściwości

W mirabelkach znajdziemy flawonoidy i zeaksantyny. To związki z grupy karotenoidów, odpowiedzialne m.in. za charakterystyczne zabarwienie owoców: żółte, pomarańczowe, czerwone.

Oprócz nadawania pięknego koloru te związki mają jeszcze jedną ważną funkcję, jaką jest korzystny wpływ na poziom „złego” i „dobrego” cholesterolu. Sok z mirabelek, przetwory z mirabelek lub świeże mirabelki wpływają więc korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Karotenoidy powodują również poprawę kolorytu cery, mogą sprzyjać dłuższemu zachowaniu pięknej opalenizny. Antocyjany, które również znajdziemy w mirabelkach, w większej ilości w tych czerwonych, mogą mieć działanie antynowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Antyoksydanty obecne w mirabelkach, takie jak kwercetyna, kwas chlorogenowy, kwas elagowy, kwas kawowy działają też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, pomagają oczyszczać organizm z toksyn, sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi. Ponadto obecna w mirabelkach zeaksantyna korzystnie wpływa na narząd wzroku.

Zauważono, że mirabelki są bardzo pomocne, jeśli chodzi o metabolizm czy regulowanie poziomu cukru we krwi. Sprzyjają wydzielaniu adiponektyny, czyli hormonu, który sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Są również źródłem błonnika. Dzięki temu, mimo że mirabelki zawierają sporo węglowodanów, po ich zjedzeniu nie dochodzi do gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi.

Mirabelki - zastosowanie

Co można zrobić z mirabelek? Wszystkie te produkrty są lekkie, soczyste i naturalnie słodkie. Warto więc pozbierać mirabelki, zanim sezon na nie się skończy. Można je zbierać od końca lipca przez cały sierpień. Oto kilka pomysłów na przetwory z mirabelek:

  • dżem z mirabelek
  • mus mirabelkowy do naleśników
  • kompot z mirabelek
  • nalewka z mirabelek
  • konfitury z mirabelek
  • ciasto z mirabelkami
  • placek z mirabelkami.