Najbardziej niedoceniane owoce. Przepisy i korzyści dla zdrowia
Owoce, które często leżą dosłownie pod naszymi stopami. Mirabelki, bo o nich mowa, to niedoceniane owoce, które zbyt często kończą pod butami przechodniów, zamiast trafić na nasze stoły. To nie tylko smakowity dodatek do potraw – mirabelki są również bogate w witaminy i minerały, które wspomagają nasze zdrowie, od wsparcia układu odpornościowego po poprawę trawienia. Warto sięgnąć po te owoce i odkryć ich pełen potencjał, tworząc smaczne i zdrowe przetwory, które wzbogacą naszą dietę.
Mirabelki - niedoceniane owoce
Owoce, które można uznać za jedne z najmniej cenionych, to mirabelki. Są zdrowe i smaczne, a jednak z niewiadomych względów, często traktowane lekceważąco. Nierzadko mijamy je, a nawet... rozdeptujemy na chodnikach. Dlaczego warto sięgać po mirabelki? Co można z nich zrobić?
Mirabelki - co to
Mirabelki to małe, lekko owalne, żółte lub czerwone śliwki. Naturalnie rosły w rejonach bliskowschodnich m.in. w Turcji, jednak doskonale zadomowiły się na polskim gruncie. Można je spotkać nie tylko w sadach, ale też często w miastach, na osiedlach, pomiędzy innymi drzewami i krzewami. Oczywiście te, które rosną przy ruchliwych ulicach, muszą pełnić funkcję wyłącznie ozdobną. Jednak te, które rosną w czystej okolicy, z dala od zanieczyszczeń, śmiało możemy zbierać i wykorzystać. Dlaczego warto jeść mirabelki?
Mirabelki - właściwości
W mirabelkach znajdziemy flawonoidy i zeaksantyny. To związki z grupy karotenoidów, odpowiedzialne m.in. za charakterystyczne zabarwienie owoców: żółte, pomarańczowe, czerwone.
Oprócz nadawania pięknego koloru te związki mają jeszcze jedną ważną funkcję, jaką jest korzystny wpływ na poziom „złego” i „dobrego” cholesterolu. Sok z mirabelek, przetwory z mirabelek lub świeże mirabelki wpływają więc korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.
Karotenoidy powodują również poprawę kolorytu cery, mogą sprzyjać dłuższemu zachowaniu pięknej opalenizny. Antocyjany, które również znajdziemy w mirabelkach, w większej ilości w tych czerwonych, mogą mieć działanie antynowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Antyoksydanty obecne w mirabelkach, takie jak kwercetyna, kwas chlorogenowy, kwas elagowy, kwas kawowy działają też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, pomagają oczyszczać organizm z toksyn, sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi. Ponadto obecna w mirabelkach zeaksantyna korzystnie wpływa na narząd wzroku.
Zauważono, że mirabelki są bardzo pomocne, jeśli chodzi o metabolizm czy regulowanie poziomu cukru we krwi. Sprzyjają wydzielaniu adiponektyny, czyli hormonu, który sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Są również źródłem błonnika. Dzięki temu, mimo że mirabelki zawierają sporo węglowodanów, po ich zjedzeniu nie dochodzi do gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi.
Mirabelki - zastosowanie
Co można zrobić z mirabelek? Wszystkie te produkrty są lekkie, soczyste i naturalnie słodkie. Warto więc pozbierać mirabelki, zanim sezon na nie się skończy. Można je zbierać od końca lipca przez cały sierpień. Oto kilka pomysłów na przetwory z mirabelek:
- dżem z mirabelek
- mus mirabelkowy do naleśników
- kompot z mirabelek
- nalewka z mirabelek
- konfitury z mirabelek
- ciasto z mirabelkami
- placek z mirabelkami.