Czy wiosną nadal trzeba suplementować witaminę D? Odpowiedź nie jest oczywista

2024-04-04 11:34

O suplementacji witaminy D napisano już wiele, chociaż z pewnością wciąż nie wszystko, bo badania na temat tej witaminy wciąż trwają. Ustalane są m.in. nowe aktualnie zalecane dawki, które uwzględniają m.in. zmieniający się tryb życia ludzi, którzy spędzają coraz więcej czasu w pomieszczeniach. Czy na wiosnę należy nadal zażywać witaminę D?

Czy wiosną nadal trzeba suplementować witaminę D? Odpowiedź nie jest oczywista
Autor: GettyImages Czy wiosną nadal trzeba suplementować witaminę D? Odpowiedź nie jest oczywista

Witamina D na wiosnę - czy nadal trzeba suplementować? 

Witamina D i jej odpowiedni poziom to gwarancja zdrowia przez cały rok. Kiedy zaczynają się słoneczne dni, niektóre osoby rezygnują z suplementacji, sądząc, że jest już niepotrzebna. Czy pierwsze wiosenne słońce jest wystarczające, żeby „naładować się” witaminą D?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Dawkowanie witaminy D zależy od wielu czynników, m.in. od poziomu magnezu, bez którego nie może być metabolizowana.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E

Dlaczego witamina D jest potrzebna? 

Jedno jest pewne: witamina D jest niezbędna dla prawidłowej pracy organizmu. Witamina D wpływa na stan kości, zębów i przyzębia, może zmniejszać stany zapalne, wpływa na układ nerwowy i pracę serca oraz układu krążenia.

Właściwy poziom witaminy D może sprzyjać zmniejszeniu ryzyka niektórych nowotworów. Nie bez powodu mówi się, że to „eliksir życia” i jedna z najważniejszych witamin.

Witamina D, czyli innymi słowy „witamina słońca”, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. I tu pojawia się jedna z odpowiedzi na pytanie, od czego zależy dawkowanie witaminy D.

Uważa się, że osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej powinny przyjmować większe dawki tej witaminy. Analogicznie jest w przypadku kontaktu ze słońcem: jeśli spędzasz większość dnia w sztucznie naświetlonym pomieszczeniu np. biurowym, to fakt, że jest już wiosna, niewiele pomoże i nadal będzie trzeba dodatkowo dawkować witaminę D.

Wskazane byłoby w takiej sytuacji spędzanie weekendów na słońcu i świeżym powietrzu, ale jak wiemy, wiosenna pogoda bywa kapryśna i wyjście na dwór nie zawsze jest synonimem korzystania ze słońca.

Czy w polskim klimacie trzeba zażywać witaminę D na wiosnę? 

Nasza szerokość geograficzna nie sprzyja naturalnemu „ładowaniu się” witaminą D, dzięki przebywaniu na słońcu.Dla właściwej syntezy witaminy D zaleca się spędzenie na słońcu, bez użycia kremów z filtrem, ok. 20 min, z odsłoniętymi ok. 20 proc. ciała, między godziną 10 a 15.

Poza tym, używanie filtrów słonecznych, które są nieodzowne, aby chronić się przed nowotworami skóry, również zmniejsza możliwość wykorzystania słońca jako źródła witaminy D.

Wiele witamin można dostarczać z pożywieniem, jednak jeśli chodzi o witaminę D, można w ten sposób zaspokoić co najwyżej 20 proc. zapotrzebowania na nią. Oczywiście warto mimo wszystko sięgać po prostu bogate w witaminę D, np. śledzie w oleju.

Skutkiem słabego nasłonecznienia i trudność w dostarczeniu witaminy D z dietą jest fakt, że nawet 90 proc. Polaków może zmagać się z niedoborami witaminy D. Objawy to m.in. obniżenie nastroju, bóle mięśnie, bóle kostne, choroby zębów i przyzębia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmieniły się zalecenia dawkowania witaminy D. Jakie są normy w 2024?

Kiedy suplementować witaminę D? 

W miesiącach od września do kwietnia suplementacja witaminy D jest nieodzowna. Z kolei w pozostałych miesiącach jest zależna od tego, ile czasu spędzamy na słońcu, jak się odżywamy i jaką mamy masę ciała, bo jak już było wspomniane, większa masa ciała oznacza zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D.

Dlatego wraz z nadejściem wiosny nie rezygnuj od razu z suplementacji. Dobrze jest zweryfikować poziom witaminy D w badaniu krwi, a następnie wspólnie z lekarzem ustalić dawkowanie na kolejne miesiące.