Dieta bogata w mięso może powodować rozwój poważnej choroby. Naukowcy już wiedzą, dlaczego

2024-08-21 11:35

Żelazo hemowe, które znajduje się w czerwonym mięsie i produktach odzwierzęcych, może zwiększać ryzyko cukrzycy – podają naukowcy. Wyższe ryzyko oszacowano na poziomie 26%, co stanowi znaczącą różnicę. Jak wytłumaczono związki żelaza hemowego z cukrzycą typu 2?

Dieta bogata w mięso może powodować rozwój poważnej choroby. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
Autor: GettyImages Dieta bogata w mięso może powodować rozwój poważnej choroby. Naukowcy już wiedzą, dlaczego

Więcej mięsa - wyższe ryzyko cukrzycy typu 2

Produkty mięsne zawierające żelazo hemowe mogą zwiększać ryzyko występowania cukrzycy typu 2. Nowe badanie wykazało, że osoby spożywające najwięcej tego typu żelaza miały o 26 proc. wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu z tymi, które spożywały go najmniej.

Eksperci wskazują, że jest to kolejny dowód na szkody zdrowotne wynikające ze spożywania czerwonego mięsa. Co więcej, roślinne zamienniki mięsa również mogą zawierać dodane żelazo hemowe i inne szkodliwe substancje. Wyniki badania opublikowano w Nature Metabolism.

Poznaj 5 rodzajów bakalii, które działają antynowotworowo

Mięso w diecie a cukrzyca typu 2 - wyniki badań 

Naukowcy z T.H. Chan School of Public Health na Harvardzie wykazali, że żelazo hemowe obecne w mięsie lub dodawane do roślinnych zamienników może sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2. Dane, które wykorzystywano w badaniu, dotyczyły wyników badań z 40 lat.

Analizowane dane były zgromadzone w Nurses' Health Studies I i II oraz Health Professionals Follow-up Study. Łącznie zaraportowano tam informacje pochodzące od 206 615 dorosłych osób. Weryfikowano, czy – i jeśli tak, to jakie – żelazo dane osoby przyjmowały, zarówno jeśli chodzi o żelazo dostarczane naturalnie z pokarmem, jak i w postaci dodatkowej suplementacji.

Jednocześnie porównano biomarkery metaboliczne w osoczu krwi, w tym m.in. markery poziomu insuliny, lipidów we krwi, cukru we krwi, stanów zapalnych i nadmiaru żelaza. Sprawdzono też potencjalne związki metaboliczne między żelazem hemowym a cukrzycą typu 2.

Wyniki badań były jednoznaczne: osoby spożywające najwięcej żelaza hemowego miały o 26p proc. wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z tymi, które jadły go najmniej.

Naukowcy stwierdzili też, że wyższe spożycie żelaza hemowego było związane z biomarkerami metabolicznymi powiązanymi z rozwojem cukrzycy typu 2, a także z niższymi poziomami innych korzystnych biomarkerów. Zidentyfikowano też metabolity krwi, które mogły być zaangażowane w procesy zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Badacze zwrócili uwagę na pewne niedosknałości analizowanej bazy danych, m.in. mankament stanowi małe etniczne zróżnicowanie pacjentów, co może powodować, że wyniki badań mogą być niemiarodajne dla niektórych grup społecznych.

Więcej mięsa w diecie to większe ryzyko dla zdrowia 

Eksperci zachęcili więc do ostrożności, jeśli chodzi o wybór diety bogatej w mięsa, jak m.in. diety paleo, diety ketogeniczne, diety niskowęglowodanowe i wysokobiałkowe. Zwrócili uwagę nie tylko na wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale też na fakt, że te diety nie zawsze są należycie zbilansowane.

Dr Matthew O’Brien z Northwestern University, który nie brał udziału w badaniu, skomentował jednak wyniki, zwracając uwagę na potencjalną szkodliwość tych diet. Podkreślił też niekorzystny wpływ celebrytów i influencerów, którzy, nie mając odpowiednich kompetencji, nierzadko promowali wspomniane diety, które u wielu osób mogą powodować komplikacje zdrowotne i nie powinny być podejmowane bez nadzoru specjalistów.

Melanie Murphy Richter, dietetyczka, skomentowała natomiast, że dobrym pomysłem na uzupełnienie niedoborów żelaza jest właściwe zbilansowanie diety, poprzez sięganie po roślinne źródła bogate w żelazo, takie jak soczewica, ciecierzyca, szpinak i pestki dyni. – Połącz te produkty z jedzeniem bogatym w witaminę C, jak cytrusy czy pomidory, aby zwiększyć biodostępność żelaza. Zacznij od tego podejścia, a jeśli nadal potrzebujesz dodatkowego wsparcia, wtedy rozważ suplement żelaza – wyjaśniła dietetyczka.

Należy pamiętać o właściwym dawkowaniu tego pierwiastka, dlatego wszelką suplementację trzeba omówić z lekarzem. W kontekście diet opartych o duże ilości mięs warto również mieć na uwadze, że istnieje szereg wiarygodnych badań, które wskazują na związki rozwoju niektórych nowotworów ze spożywaniem mięsa.     

Listen on Spreaker.