Dieta ketogeniczna - co to jest i na czym polega? Dla kogo jest dieta ketogeniczna i jakie są przeciwwskazania?
Dieta ketogeniczna (ketogenna) polega na wysokiej podaży tłuszczu i możliwie maksymalnej redukcji węglowodanów w jadłospisie. Dieta bogata w tłuszcz i uboga w węglowodany bywa stosowana jako dieta odchudzająca, jak i jako dieta lecznicza m.in. przy padaczce lekoopornej czy cukrzycy. Ma jednak swoje przeciwwskazania i wady. Dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna i kto może, a kto nie powinien jej stosować.
Spis treści
- Dieta ketogeniczna — co to jest?
- Dieta ketogeniczna — zasady
- Dieta ketogeniczna — wskazania
- Dieta ketogeniczna — przeciwwskazania
- Dieta ketogeniczna — skutki uboczne
Dieta ketogeniczna — co to jest?
Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa.
Głównym źródłem energii organizmu są węglowodany. Gdy ich brakuje, organizm zaczyna szukać innego "paliwa". Są nimi tłuszcze, a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe (tzw. ketoza). Jednak dostarczają one orgiazmowi tylko 70 proc. potrzebnej energii, jest więc niedożywiony.
Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej człowiek wchodzi w stan euforyczny (tak oddziaływanie ketonów określają lekarze) – ma doskonałe samopoczucie, jest wesoły, lekki. Po 2-3 miesiącach wszystko mija. Pojawiają się utrata apetytu, senność i zaparcia, zapachu potu, moczu i oddechu zmienia się, narasta pragnienie.
Dieta ketogeniczna — zasady
W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek.
Natomiast w diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany.
Dietę ketogeniczną można stosować w dwóch wariantach:
- spożycie tłuszczów w stosunku 3:1 - 3 gramy tłuszczów na 1 gram białka i węglowodanów
- spożycie tłuszczów stosunku 4:1 - 4 gramy tłuszczów na 1 gram białka i węglowodanów
W diecie ketogenicznej należy jeść 3 główne posiłki dziennie i 2 przekąski. Posiłki powinny być spożywane mniej więcej w równych odstępach czasowych.
Dieta ketogeniczna — wskazania
Dieta ketogenna znalazła zastosowanie w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci oraz w niektórych wrodzonych błędach metabolizmu (np. wrodzony brak białka transportującego glukozę GLUT-1).
Są także inne wskazania do jej stosowania, takie jak:
- zespół Retta,
- zespół Dravet,
- padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi (zespół Doose),
- stwardnienie guzowate.
Rozważa się także leczenie wspomagające dietą ketogenną w:
- autyzmie,
- chorobie Alzheimera,
- Parkinsona,
- innych typach padaczek czy niektórych encefalopatiach.
Z diety ketogennej nie mogą korzystać osoby z chorą wątrobą, nerkami, trzustką i z cukrzycą.
Dieta ketogeniczna na odchudzanie
Dieta ketogeniczna cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową i zrzucić zbędne kilogramy. Jest to w pełni zrozumiałe — bardzo niska podaż węglowodanów prowadzi do szybkiego spalania tłuszczu u obniżenia masy ciała. Jeśli stosujemy zdrową dietę i trzymamy się założeń, możemy schudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Jest to właściwe tempo redukowania wagi, które obniża ryzyko wystąpienia efektu jojo.
Dieta ketogeniczna w padaczce
Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów padaczkowych. Wysoka podaż tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów w diecie prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, podobnie jak w czasie głodzenia.
Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe:
- aceton,
- acetooctan
- kwas betahydroksymasłowy,
Przenikają one do ośrodkowego układu nerwowego i stanowią zastępczy, wobec braku glukozy, materiał energetyczny dla neuronów.¹
We krwi i moczu pacjenta obserwuje się ketozę, czyli wysoką koncentrację ciał ketonowych. Jednak odpowiadają one za działanie przeciwdrgawkowe tylko pośrednio.
Podejrzewa się, że ciała ketonowe:
- powodują wzrost aktywności enzymów syntetyzujących kwas γ-aminomasłowy (inaczej GABA - pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym), co wyhamowuje pobudzenie neuronów;
- aktywują receptor potasowy K2P i pompę sodowo-potasową, co podnosi próg drgawkowy.
Poza tym ciała ketonowe mogą chronić komórki nerwowe, m.in. przed uszkodzeniem przed wolnymi rodnikami (ograniczają stres oksydacyjny).
Obecnie w leczeniu padaczki lekoopornej wyróżnia się kilka wersji diety ketogenicznej:
- tradycyjną, opartą o krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe,
- opartą o tłuszcze bogate głównie w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT),
- zmodyfikowaną dietę Atkinsa.
W tradycyjnej diecie ketogennej na ogół stosuje się dietę 4:1 lub 3:1, tzn. na 4 lub 3 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów łącznie. Płyny w diecie ogranicza się do 60-665 ml/kg m.c./d.
Dietę rozpoczyna się w szpitalu, pod kontrolą lekarza i dietetyka, poprzedzając jej rozpoczęcie 1-2-dniową głodówką.
Potem stopniowo zwiększa się ilość podawanej energii i składników odżywczych aż do wartości ustalonych wg założeń diety.
Dalsze leczenie przebiega w domu i trwa na ogół 2-3 lata. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zasad diety, gdyż każde odstępstwo od normy może sprzyjać napadom padaczkowym.
Czytaj też:
- Dieta niskowęglowodanowa - jadłospis na tydzień
- Niskowęglowodanowa dieta dla diabetyka: 6 ważnych zasad
Dieta ketogenna - pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru niektórych witamin
Dieta ketogenna doprowadza do niedoboru niektórych składników odżywczych. Dlatego podczas jej stosowania należy pamiętać o suplementacji preparatów zawierających wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy.
Dieta ketogeniczna (ketogenna) na raka?
Niektórzy przekonują, że dieta katogeniczna może być stosowana w leczeniu otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia, a nawet raka. Jednak specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających skuteczność stosowania diety ketogenicznej u osób zmagających się z nowotworami złośliwymi.
Co więcej, przejście na dietę katogeniczną w czasie choroby nowotworowej możne skutkować powikłaniami, wynikającymi ze zwiększonej ilości produktów przemiany materii w organizmie. Zwolennicy tego sposobu odżywiania twierdzą jednak, że dieta ketogeniczna może poskutkować zahamowaniem wzrostu guza, czyli postępowania choroby nowotworowej.
Czy masz prawidłowe BMI?
Dieta ketogeniczna — przeciwwskazania
Nie każdy może przejść na dietę ketogeniczną. Do przeciwwskazań należą:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby trzustki
- choroby wątroby
- choroby nerek
- wysoki cholesterol
- choroby układu krążenia
- cukrzyca
Dieta ketogeniczna — skutki uboczne
W czasie stosowania diety ketogenicznej mogą pojawić się objawy niepożądane. Na początku pacjent może skarżyć się na:
- zaparcia lub biegunki,
- wymioty,
- bóle brzucha, które z reguły ustępują po zaadaptowaniu się organizmu do diety.
Objawami towarzyszącymi są:
- zmęczenie,
- senność,
- utrata apetytu,
- uczucie pragnienia.
Przy dłuższym okresie stosowania diety ketogenicznej może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi).
Polecany artykuł: