Dla zdrowia jelit, nawodnienia i smukłej sylwetki. Woda z tym warzywem to hit Instagrama

2024-06-26 12:31

Latem należy się dobrze nawadniać – to „oczywista oczywistość”. Tylko co zrobić, jeśli nie lubimy smaku wody? Nic prostszego: wystarczy skomponować napój bazujący na wodzie z dodatkami. Im prostsze dodatki, tym lepsze, dlatego dziś przyjrzymy się działaniu wody z plasterkiem ogórka.

Dla zdrowia jelit, nawodnienia i smukłej sylwetki. Woda z tym warzywem to hit Instagrama
Autor: GettyImages Dla zdrowia jelit, nawodnienia i smukłej sylwetki. Woda z tym warzywem to hit Instagrama

Najlepsza na upał jest woda z ogórkiem 

Woda z ogórkiem? Nie, to nie oksymoron. Woda z ogórkiem (oczywiście mowa o świeżym ogórku, a nie kiszonym!) smakuje świeżo i orzeźwiająco. W dodatku – co dla wielu osób też jest istotne latem – znakomicie może sprzyjać zachowaniu smukłej sylwetki.

Skąd takie korzyści picia wody z ogórkiem? Wynika to m.in. z faktu, że ogórki w 96 proc. składają się z wody. To z kolei przekłada się na niską kaloryczność – ok. 16 kcal w 100 g. Ogórkami możemy zajadać się bez obaw.

Ogórki - właściwości i substancje odżywcze

W ogórkach znajdziemy za to bardzo dużo cennych substancji odżywczych. Na pierwszy plan wysuwają się witaminy, które znajdziemy w ogórkach, takie jak:

  • witamina A
  • witaminy z grupy B – przede wszystkim witamina B1 oraz witamina B6, istotne dla metabolizmu i układu nerwowego
  • witamina C, która razem z witaminą A sprzyja zachowaniu urody i młodzieńczego wyglądu – nie bez powodu popularne są też maseczki z ogórków
  • witamina K, która ma znaczenie dla prawidłowych procesów krzepnięcia krwi

Oprócz wymienionych witamin, w ogórkach znajdziemy minerały, takie jak fosfor, magnez i potas (także doskonałe dla układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i prawidłowej pracy mięśni), jak również żelazo i wapń.

Woda z ogórkiem dla młodego wyglądu i smukłej sylwetki

W ogórkach znajduje się też błonnik, którego obecność sprzyja prawidłowym procesom trawiennym i pozwala zachować smukłą talię.

Poza tym w tym niepozornym warzywie znajduje się szereg antyoksydantów, które uważa się za substancje spowalniające procesy starzenia i zmniejszające ryzyko rozwoju niektórych nowotworów i chorób cywilizacyjnych.

Jak przygotować wodę ogórkową? Jest to niezwykle proste, wystarczy dodać plasterki świeżego ogórka ze skórką do wody.

Można też przygotować kilka innych wariacji na temat wody z ogórkiem, m.in. przygotowując wodę z ogórkiem i cytryną albo tzw. sassy water, która swego czasu biła rekordy popularności na Instagramie i każdego lata wraca do łask influencerek.

Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu

Sassy water - co to? Przepis na sassy water z ogórkiem 

To woda z dodatkiem startego korzenia imbiru, cytryny, listków mięty i ogórka. Picie sassy water codziennie rano i przez resztę dnia to prosty przepis na pozbycie się oponki z brzucha.

Wynika to z faktu, że wymienione składniki podkręcają metabolizm, sprzyjają pozbywaniu się zatrzymanej wody z organizmu i obrzęków (które też bywają efektem odwodnienia – organizm w ten sposób chce zatrzymać zapas wody).

Ponadto imbir, mięta, ogórek i cytryna poprawiają pracę jelit i odświeżają umysł, bo podczas odwodnienia, o które teraz nietrudno, procesy myślowe ulegają spowolnieniu, a wysokie temperatury dodatkowo sprzyjają dekoncentracji.