Dodaj do śniadania zamiast płatków owsianych. "Zbawienie dla jelit"

2024-11-26 12:15

Nie od dziś wiadomo, że płatki i otręby owsiane są idealnym wyborem na zdrowy posiłek. Zawarty w nich błonnik, może działać zbawiennie na nasze jelita. Warto o nich pamiętać w swoim codziennym jadłospisie.

Duża część osób zapomina o nich w swojej diecie. A to spory błąd
Autor: fot. Getty Images Duża część osób zapomina o nich w swojej diecie. A to spory błąd

Jednymi z najzdrowszych produktów zbożowych są produkty owsiane. Chyba wszyscy kojarzą owsiankę, ale mało kto wie, jak sprawić, by była jeszcze zdrowsza i bardziej wartościowa. Wystarczy dodać do niej otręby owsiane, które pełne są błonnika i białka. Jak otręby wpływają na nasze jelita i przed jakimi chorobami chronią?

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Owies to ważny element diety. Co w nim znajdziemy?

Owies ma spory zasób błonnika pokarmowego, który niezbędny jest przy utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Na 100 gramów owsa, mamy aż 10 gram błonnika. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik u dorosłego, zdrowego człowieka wynosi 25 gramów. U osób, które mają wysoki cholesterol i nadwagę to zwiększa się do 45 gramów.

Poza błonnikiem, otręby owsiane pełne są składników mineralnych. W 100 gramach otrębów, znajduje się aż 5,5 mg żelaza, 570 mg potasu i aż 45 mikrogramów selenu. Już 20 gramów otrębów, czyli ok. 3 łyżki, uzupełni nasze zapotrzebowanie na produkty mineralne.

Otręby owsiane to też źródło witaminy B1, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli m.in wspomaga dobrostan psychiczny i dostarcza energię.

Jej niedobory objawiają się ciągłym zmęczeniem, sennością i ogólnym osłabieniem. Ten superfood zawiera także awenantramidy, które występują wyłącznie w owsie, a które odpowiedzialne są za redukcję stanów zapalnych, świądu i zaczerwienienia. 

Różnica między otrębami owsianymi a płatkami owsianymi polega na tym, że otręby owsiane to zewnętrzna warstwa ziarna, czyli okrywa owocowo-nasienna. Są to najbardziej prozdrowotne części owsa. Z kolei płatki owsiane to oczyszczone ziarno owsa, czyli elementy pozbawione okrywy. 

Dlaczego warto jeść owies? Powodów jest całkiem dużo

Według badań nad płatkami i otrębami owsianymi z 2021 roku i pokazuje, że osoby, które regularnie spożywają otręby obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Nieprzetworzony owies wpływa też pozytywnie na zmniejszenie insuliny i glukozy we krwi. W badaniu wykazano także, że kobiety w ciąży spożywając otręby owsiane redukowały poziom cukru we krwi, co chroniło je przed tzw. cukrzycą ciążową. 

Osoby, których dieta bogata jest w produkty owsiane, zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 21 proc. oraz choroby wieńcowej, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.

Otręby owsiane wykazują też działanie przeciwnowotworowe. Inne badania naukowe wskazują na to, że produkty owsiane zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego aż o 12 proc. Błonnik zawarty w otrębach owsianych pomaga usuwać związki rakotwórcze z organizmu.

Inne korzyści ze spożywania większej ilości otrębów owsianych to mniejsze zaparcia i biegunki. Otręby owsiane szczególnie pomagają osobom, które chorują na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Ponadto błonnik pochodzący z owsa zapobiega naruszeniu błony śluzowej jelit, czyli ogranicza przedostawanie się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego do reszty organizmu.