Działa jak smar dla jelit, odtruwa wątrobę, wspiera serce. Ten olej to samo zdrowie

2024-03-23 12:50

Wzmacnia serce, wspomaga trawienie, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, a także pozwala ukoić niepokój i stres. A to nadal nie wszystkie zalety tego oleju. Jest także pogromcą złego cholesterolu i nowotworów i skarbnicą omega-3 i omega-6. Jeśli jeszcze nie masz go w swojej kuchni, czym prędzej pędź do sklepu lub apteki.

Działa jak smar dla jelit, odtruwa wątrobę, wspiera serce. Ten olej to samo zdrowie
Autor: Getty Images Działa jak smar dla jelit, odtruwa wątrobę, wspiera serce. Ten olej to samo zdrowie

Mowa tu o oleju lnianym, który wytwarzany jest z małych i brązowych nasion lnu tłoczonych na zimno. To dzięki nim obfituje w liczne właściwości, które mają zbawienny wpływ na cały organizm. Zawiera m.in. kwasy omega-3, omega-6 (kwas linolenowy, linolowy i olejowy) oraz kwasy nasycone (mirystynowy, palmitynowy, stearynowy). Do tego można w jego składzie znaleźć wiele witamin (A, C, E i witaminy z grupy B), składniki mineralne (np. fosfor, magnez, wapń), cenne białka i fitosterole.

Ze względu na nieocenione bogactwo cennych składników odżywczych olej lniany warto włączyć do diety, ponieważ pozwala zachować nasz organizm w dobrej formie. Jeśli chcemy go spożywać, to wyłącznie na zimno oraz można dodawać do sałatek i kanapek. Nie wolno na nim smażyć, bo w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości.

Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Olej lniany chroni przed chorobami

Za regularne spożywanie oleju lnianego podziękuje organizm. Służy po prostu zdrowiu. Wśród najlepiej znanych jego właściwości można wymienić to, że przyspiesza metabolizm, dobrze wpływa na perystaltykę jelit, zapobiega powstawaniu zaparć, wspomaga pracę układu krwionośnego oraz pomaga oczyścić wątrobę z toksyn. Ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega zmniejsza również ryzyko rozwoju groźnych chorób neurologicznych, z uwzględnieniem alzheimera i parkinsona.

To jednak nie koniec zalet oleju lnianego. Jego obecność w diecie poprawia naszą jakość życia w wieku aspektach. Oprócz tego, że poprawia ogólną kondycję organizmu, ma także zbawienny wpływ na psychikę, m.in. pozwala ukoić niepokój i pomóc w walce z nadmiernym stresem. Oprócz tego, że olej lniany pomaga na wiele schorzeń, potrafi także doskonale zadbać o włosy i skórę. 

Dlaczego warto pić olej lniany? 

W licznych badaniach naukowych udowodniono, że olej lniany poprawia profil lipidowy krwi, mianowicie obniża "zły cholesterol" (LDL) a podwyższa dobry (HDL). To wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz steroli roślinnych, które sprawiają, że cholesterol nie jest wchłaniany w jelitach.

Olej lniany jest także skuteczny zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu raka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Toronto pod nadzorem prof. Liliana Thompsona dowiodła, że ten olej może spowolnić rozwój raka piersi, nawet w zaawansowanym stadium. Z kolei inni uczeni odkryli, że regularne spożywanie siemienia lnianego obniża ryzyko rozwoju nowotworów piersi, jajników, macicy i prostaty.