Działają przeciwnowotworowo i są dobre dla serca. Wystarczy garść dziennie

2023-05-02 16:05

Należą do żywności, którą powinniśmy się zajadać, ale nie wszyscy spożywają je regularnie. To błąd, bo są dobre dla zdrowia mózgu, serca i jelit. Jedno z badań wykazało nawet, że osoby, które regularnie po nie sięgają, żyją dłużej. Oto inne korzyści zdrowotne wynikające z włączenia ich do diety.

Działają przeciwnowotworowo i są dobre dla serca. Wystarczy garść dziennie
Autor: Getty Images Działają przeciwnowotworowo i są dobre dla serca. Wystarczy garść dziennie

Orzechy włoskie – choć niewielkie - mają w sobie moc zdrowia. Pełne zdrowych składników odżywczych są świetnym źródłem nie tylko witamin, ale i tłuszczów. Należy jednak pamiętać o ich kaloryczności. Jedna garść włoskich orzechów to idealna zdrowa przekąska w ciągu dnia.

Obniżają cholesterol i są dobre dla serca

W Europie znane są od dawna, ale ich nazwa może być myląca. Pochodzą bowiem z Azji, a zostały rozpropagowane przez Rzymian na różne zakątki starego kontynentu. Ten rodzaj orzechów to świetnie źródło antyoksydantów, a to przekłada się na ich działanie przeciwnowotworowe. Niszczą wolne rodniki i obniżają ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.

Są również świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego lubi je serce. Mają w sobie także kwas alfa-liponowy, który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób krążenia, a dzięki zawartości magnezu - zapobiegają arytmii serca.

Orzechy włoskie wpływają pozytywnie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Analizy naukowe wykazały, że szczególnie pozytywny wpływ na ten aspekt mają w połączeniu z dietą kontrolującą prawidłową masę ciała.

Wiele osób podczas odchudzania unika tych orzechów ze względu na ich kaloryczność. W 100 gramach orzechów włoskich znajduje się 654 kalorii. Jednak wbrew pozorom mogą ułatwić odchudzanie, o ile spożywa się ich umiarkowaną ilość.

To dlatego, że prócz dobrych tłuszczów, są źródłem wysokiej jakości białka i mają niski indeks glikemiczny. Po ich zjedzeniu będziemy dłużej odczuwać uczucie sytości. A gdy dodamy do nich błonnik, stają się idealnym posiłkiem na diecie.

Jedz orzechy na zdrowie!

Lubią je jelita i mózg

Niewiele osób wie o pozytywnym wpływie orzechów włoskich na zdrowie jelit, a te przyczyniają się do poprawy składu mikroflory jelitowej. Powinni docenić je szczególnie mężczyźni ze względu na ich pozytywne działanie na męskie zdolności rozrodcze. Regularnie spożywane mogą poprawić jakość nasienia.

Z kolei kobiety powinny docenić orzechy włoskie za ich kolejną korzyść, czyli spowalnianie procesu starzenia. Ich jedzenie pozytywnie wpływa na skórę i jej kondycję.

Orzechy włoskie należy doceniać za ich właściwości odżywcze. Bogate są bowiem w:

Zarówno młodzi, jak i starsi, powinni włączyć orzechy włoskie do swojego jadłospisu za ich korzyści dla zdrowia mózgu. W przypadku seniorów – opóźniają procesy starzenia i pozwalają zachować funkcje poznawcze na wysokim poziomie. Osobom młodszym pomogą poprawiać pamięć.

Ostrożnie do spożywania tych orzechów powinny podchodzić osoby cierpiące na kamienie nerkowe, gdyż zawierają szczawiany, które znane są z tego, że przyczyniają się do ich tworzenia. Należą także do produktów mniej odpornych na przechowywanie, najlepiej więc trzymać je w chłodnym i ciemnym miejscu. Można je również zamrażać.

Najlepiej jeść orzechy ze skórką, bo to właśnie w niej znajduje się najwięcej antyoksydantów. Jeśli nie przepadamy za jej gorzkim smakiem, warto je najpierw namoczyć i dopiero wtedy się jej pozbyć, jednak z punktu widzenia korzyści zdrowotnych – lepiej tego nie robić.