Hoduj RZEŻUCHĘ i KIEŁKI - są ZDROWE i smaczne [GALERIA]

2014-02-25 7:32

Rzeżucha i kiełki zbóż dostarczają mnóstwo bezcennych, szczególnie po zimie i wczesną wiosną, witamin i minerałów. Ponadto nadają oryginalny smak pospolitym potrawom. Są łatwe do wyhodowania w domu. I trudno sobie wyobrazic bez nich dietę oczyszczającą.

Rzeżuchę powinniśmy jeść przez cały rok, a już na pewno na przedwiośniu, kiedy trudno o pełnowartościowe warzywa. Ma oryginalny smak i zapach, a pod względem wartości odżywczej przewyższa wiele warzyw. Nie bez powodu zaleca się ją w wiosennych kuracjach oczyszczających. Znakomicie regeneruje organizm po zimie, zwiększa odporność, dodaje cerze blasku i jest potężnym zastrzykiem energii. Pomaga także podczas choroby i rekonwalescencji.

Rzeżucha dodaje zdrowia i urody, ujmuje lat

Rzeżucha zawiera wszystko, co najlepsze, i to w dużych ilościach. Jest świetnym źródłem witaminy C, B, A, K i E, nazywanej witaminą młodości, a także łatwo przyswajalnego żelaza i wapnia. Ponadto dostarcza fosforu, magnezu, potasu, cynku, selenu, jodu, olejków eterycznych i błonnika.
Ze względu na bogactwo antyoksydantów rzeżucha zapobiega nowotworom i chroni przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Orzeźwia, pobudza przemianę materii, pomaga w chorobach reumatycznych, poprawia pracę nerek.
Osoby, które systematycznie ją jadają (nie tylko wiosną, ale przez cały rok), rzadziej się przeziębiają i generalnie lepiej się czują. Rzeżucha bowiem odmładza, odświeża cerę i dodaje rumieńców. Doskonale wpływa na włosy, paznokcie, wzmacnia zęby i kości. Na dodatek dostarcza niewiele kalorii i nie ma właściwości wzdymających. Jednak ze względu na działanie moczopędne nie powinno się jeść jej więcej niż 3 łyżki dziennie.

Rzeżucha do kanapki i do zupy

Rzeżucha jest pikantna, ma niepowtarzalny ostry smak, który zawdzięcza olejkom eterycznym i goryczkom zbliżonym do tych zawartych w chrzanie i gorczycy – przyzwyczajenie się do niego wymaga czasu. Na początku dodawaj ją do potraw w niewielkich ilościach, a gdy się rozsmakujesz, stopniowo zwiększaj dawkę.
Rzeżuchę najlepiej jeść na surowo, bo pod wpływem gotowania traci wartość odżywczą (straty witaminy C mogą wynosić nawet 50 proc.). Do jedzenia nadają się kiełki i listki rośliny. Posiekana jak szczypiorek odmieni smak zwykłej kanapki (znakomicie smakuje na razowym chlebie z masłem). Dobrze komponuje się z twarogiem, rozmaitymi pastami oraz wędliną.
Wzbogaci smak sosu, sałatki warzywnej, mizerii i zielonej sałaty. Można posypać nią zupę, kaszę, ryż, ziemniaki, dodać ją do jajecznicy czy omletu. Zastępuje w potrawach natkę pietruszki, koperek czy szczypiorek, ale też dobrze komponuje się w mieszankach zieleniny. Jest w smaku tak pikantna, że nie trzeba już dosalać dania ani używać pieprzu, a to bardzo ważne dla osób na diecie bezsolnej.

Zrób to koniecznie

ABC domowej hodowli rzeżuchy

Hodowanie rzeżuchy jest  łatwe i nie wymaga specjalnego zachodu.

  • Nasiona najlepiej kup w sklepie ze zdrową żywnością, bo te z ogrodniczego mogą zawierać środki chemiczne. Dokładnie je przebierz, usuwając połamane i przebarwione.Zdrowe opłucz w letniej przegotowanej wodzie, włóż do salaterki, zalej wodą i odstaw na 6 godzin, by spęczniały (będą się kleić jak namoczone siemię lniane). Wylej na sito, przepłucz i poczekaj, aż woda ocieknie.
  • Potem ułóż (nie za gęsto) na wilgotnej ligninie (wacie), umieszczonej na talerzu, tacy, odwróconej doniczce, fantazyjnej salaterce albo glinianej figurce. 
  • Postaw w zacienionym kąciku w temperaturze 18-21o C. Nasiona można przykryć lnianą ściereczką lub gazą. Zraszaj kilka razy dziennie, żeby lignina nie wyschła.
  • Kiełki można zbierać już po 2 dniach. Po 6-8 dniach roślinki osiągną wysokość ok. 4 centymetrów. Gdy ostrożnie nożyczkami obetniesz listki, odrosną umożliwiając drugi zbiór.
  • Jeśli przed jedzeniem przepłuczesz je wodą, będą chrupiące. Rośliny trzeba jeść na bieżąco, bo gdy za bardzo wyrosną, staną się gorzkie i stracą wartość odżywczą.

Plantację możesz założyć w specjalnej kiełkownicy. Składa się z trzech pojemników (umożliwia to hodowanie równocześnie trzech rodzajów roślin), zbiornika na wodę i pokrywy. Specjalne syfony odprowadzają nadmiar wody. Trzeba tylko kilka razy dziennie zraszać plantację.

miesięcznik "Zdrowie"