Ile kofeiny to za dużo? Na te oznaki warto zwrócić uwagę

2024-09-06 9:36

Wiele osób lubi zacząć dzień od kubka gorącej kawy. Niektórzy w ciągu dnia dołączają do pierwszej porcji kilka kolejnych filiżanek. Ile kofeiny to jednak za dużo? Dietetyk odpowiada, kiedy przekraczamy granicę.

Ile kofeiny to będzie za dużo? Na te oznaki warto zwrócić uwagę
Autor: fot. Getty Images Ile kofeiny to będzie za dużo? Na te oznaki warto zwrócić uwagę

Wiele osób nie może sobie wyobrazić poranka bez filiżanki kawy. Dzięki kofeinie czujemy się pobudzeni i gotowi do działania. W końcu jest ona naturalnym stymulantem i znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Jej nadmiar może się jednak okazać szkodliwy dla organizmu.

Przypominamy oczywiście, że kofeina to nie tylko kawa, ale również herbata czy napoje energetyczne. Dostarczanie sobie tej substancji rano nie jest koniecznie złym czy niezdrowym nawykiem, o ile napoje, w których jej sobie dostarczamy, nie mają dodatku cukru.

Może być wręcz przeciwnie. Istnieje wiele badań, które sugerują, że umiarkowane spożycie kofeiny nie tylko pomaga poprawić czujność, sprawność poznawczą i nastrój, ale również wydłużyć życie. 

Kiedy kofeiny będzie za dużo? Tego limitu powinniśmy pilnować

Kiedy jednak możemy mówić o tym, że ilość kofeiny jest już niezdrowa? Cóż, trzeba wiedzieć, jaka jej ilość w ciągu dnia będzie za duża i wyglądać oznak przedawkowania kofeiny.

Jeśli chodzi o zalecenia, to przewidują one spożycie 400 miligramów kofeiny dziennie. Odpowiada to około 4-5 filiżankom kawy dziennie. Według FDA taka dawka nie powinna powodować żadnych skutków ubocznych u większości dorosłych.

Niektórzy mogą być jednak bardziej wrażliwi na działanie kofeiny. Na przykład osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i przeciwdepresyjne powinny porozmawiać z lekarzem, jaka ilość kofeiny jest dla nich bezpieczna.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Objawy przeholowania z kofeiną. Na to warto zwrócić uwagę

Jeśli chodzi o objawy spożycia za dużej ilości kofeiny, to wiele zależy od tego, jak dużo jej przyjęliśmy. Na przykład, jeśli jednego dnia spożyjemy nieznacznie więcej niż 400 miligramów kawy, to narażamy się na ryzyko:

  • nerwowości,
  • mdłości,
  • kołatania serca,
  • bólów głowy,
  • częstomoczu,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • nieregularnego tętna,
  • bezsenności,
  • zwiększonego pragnienia.

Przypominamy, że kofeina będzie inaczej wpływać na każdą osobę. Wiele zależy od metabolizmu, wieku, stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a nawet genetyki. Co więcej, organizm powoli buduje tolerancję, wraz z regularnym spożywaniem kofeiny. 

Zawartość kofeiny w różnych produktach

Warto również pamiętać, że kofeinę, choć niewielką jej ilość, możemy również znaleźć w czekoladzie i innych deserach. Warto wziąć to pod uwagę planując swoje 400 mg spożycia.

Ciekawostką jest również, że ilość kofeiny w kawie może się różnić w zależności od rodzaju ziaren, metody parzenia, palenia i mocy lub stężenia - ostrzegają autorzy artykułu, który w 2021 roku ukazał się w czasopiśmie "Foods".

Również w przypadku herbat i napojów gazowanych stężenie kofeiny może się różnić w zależności od marki.