Jak pić kawę, by dawała "kopa"? Przestrzegaj tych 5 prostych zasad

2023-08-22 16:18

Wielu z nas pije kawę zaraz po przebudzeniu po to, by szybko stanąć na nogi po kiepskiej nocy i pobudzić organizm do efektywnego działania. Warto jednak zmienić tę rutynę i wdrożyć pięć ważnych zasad. Jedna z nich brzmi: nie pij "małej czarnej" na czczo.

Jak pić kawę, by dawała kopa? Przestrzegaj tych 5 prostych zasad
Autor: Getty Images Jak pić kawę, by dawała "kopa"? Przestrzegaj tych 5 prostych zasad

Kawa przed śniadaniem? Lepiej pozbądź się tego nawyku

Poranna kawa dodaje energii i pobudza do działania pod warunkiem, że przestrzegasz pewnych zasad. Często jest tak, że wypicie tego pysznego napoju traktujemy jako śniadanie. A to karygodny błąd jak wskazuje dietetyczka Gabi z The Fast 800. Wyjaśniła, że po spożyciu kawy na pusty żołądek dochodzi do wyrzutu hormonów stresu (takich jak: kortyzol i adrenalina) i wywołania nadmiernej reakcji stresowej.

Picie małej czarnej na czczo jest też bardzo złym pomysłem dla osób, które skarżą się na problemy jelitowe i żołądkowe. Dlatego, że ten napój zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, co może przyczynić się do refluksu żołądkowo-przełykowego.

Tak pij kawę, by faktycznie działała. 5 zasad

Jeśli nie chcesz odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości po wypiciu porannej kawy, wprowadź pożyteczne zmiany do swojej codziennej rutyny. Po przebudzeniu w pierwszej kolejności przygotuj sobie ciepłą wodę z sokiem z cytryny i na przykład miodem. Szklanka tego napoju to świetny sposób na delikatne przebudzenie i pobudzenie do pracy układu trawiennego. Śniadanie też strawi się lepiej, a organizm przyswoi znacznie więcej składników odżywczych. Pierwszy posiłek powinien być zbilansowany oraz bogaty w białko i błonnik. Przykładem może być owsianka lub jajko z warzywami.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Po śniadaniu warto odczekać dłuższą chwilę i dopiero wtedy można skusić na filiżankę pysznej, aromatycznej kawy. Dietetyczka radzi też, aby wykonać kilka ćwiczeń rozciągających w celu pobudzenia organizmu. Według niej kawy nie należy pić przed bieganiem i treningiem na siłowni. Przestrzegając tej zasady, będzie można zauważyć więcej korzyści z aktywności fizycznej.

Ekspertka zwróciła uwagę, aby poczekać z wypiciem pierwszej filiżanki kawy. Najlepiej sięgnąć po nią 1,5 godziny po przebudzeniu. To sprawi, że organizm się pobudzi i wejdzie z energią w nowy dzień.

Nie da się ukryć, że kawa to najbardziej znana źródło kofeiny. Niektórzy z nas zapijają senność kawą. Okazuje się, że poranna ekspozycja na promienne słoneczne pobudza do życia. To sygnał dla organizmu, że kończy się stan nocnej relaksacji i teraz jest czas na to, by działać. Nawyk ten ureguluje twój cały rytm dobowy i uwolni odpowiednie ilości kortyzolu. W sypialni warto postawić na zasłony, które są wykonane z delikatnych, przepuszczających światło materiałów.