Jak schudnąć po świętach? Postaw na te proste zasady od dietetyczki

2023-04-11 9:45

Kilka dni wolnego, kilka rodzinnych spotkań przy zastawionym stole - i od razu strzałka na wadze poszła w górę? Pytanie, jak schudnąć po świętach, zadaje sobie zapewne wiele z nas. I wbrew pozorom to nie zawsze jest takie trudne, jak się wydaje.

Jak schudnąć po świętach? Dietetyczka poleca sprawdzone zasady
Autor: Getty Images Jak schudnąć po świętach? Dietetyczka poleca sprawdzone zasady

Świąteczne dni są trudne dla każdego, kto stara się dbać o linię. Ale i ci, którzy na co dzień nie martwią się przestrzeganiem diety, po świątecznym objadaniu się miewają problem z dopięciem spodni.

Nie ma co prawda złotego środka, który szybko pomógłby się pozbyć nadmiaru kilogramów, których przybyło po świętach - istnieją za to zasady, których przestrzeganie pomoże wrócić do zwykłej wagi.

W formie 24: nawyki, które pomogą schudnąć

Dzięki tym zasadom szybciej schudniesz

Dietetyczka Melissa Mitri w rozmowie z portalem eatthis radzi wszystkim, którzy chcą schudnąć, by utrzymywali stabilny poziom cukru we krwi - to pozwoli uniknąć nagłych napadów głodu i przejadania się. Kluczem do sukcesu są tu trzy posiłki i dwie przekąski dziennie.

Śniadanie powinno obfitować w białko, wszystkie posiłki zaś - w błonnik (jeden z najbardziej sycących składników odżywczych). Jak wyjaśnia ekspertka, gdy z samego rana zjemy wystarczająco dużo białka, metabolizm będzie "ustawiony" na cały dzień, będziemy mieć też później mniejszy apetyt, a więc naturalnie ograniczymy całkowite spożycie kalorii.

Trzeba też pić dużo wody - działa ona jako naturalny środek tłumiący apetyt, sprzyja też utracie wagi, zwłaszcza jeśli pijemy ją przed posiłkiem. "Woda poprawia trawienie, dodaje energii i tłumi apetyt" - podkreśla ekspertka. Optymalna ilość to 2-3 litry dziennie. 

Nie można również zapomnieć o aktywności fizycznej. "Więcej się ruszaj" - radzi wprost dietetyczka. Ważne, by była to aktywność, która sprawia ci przyjemność: spacery, jazda na rowerze, czy ćwiczenia w zorganizowanych grupach.

Zmodyfikuj też swoje posiłki i częściej sięgaj po warzywa i owoce. Zgodnie z piramidą zdrowego żywienia powinny one stanowić podstawę diety (i połowę każdego posiłku). Najlepiej jeść je na surowo lub minimalnie przetworzone - takie są najzdrowsze. Warto postawić przede wszystkim na warzywa (są cenniejsze, niż owoce). 

To powszechny błąd. Nie popełniaj go

Błędem, który wiele osób popełnia, chcąc szybko schudnąć po świętach, jest stosowanie drakońskiej diety, która często wiąże się z całkowitą zmianą sposobu odżywiania. To nigdy nie kończy się dobrze: nawet jeśli początkowo kilogramy spadają, to zwykle dochodzi do efektu jojo i jeszcze większego przyrostu masy ciała.

By schudnąć i utrzymać wagę, lepiej po prostu stopniowo zmienić nawyki żywieniowe w taki sposób, by spożywać mniej kalorii, ale jednocześnie by jedzenie nadal sprawiało przyjemność.