Te herbaty pomagają schudnąć. Jedną na pewno masz w domu

2023-03-07 13:25

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Kluczem do sukcesu jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, ale proces ten mogą również wspomóc niektóre herbaty. We współpracy z dietetykami powstała lista herbat, które poprawiają metabolizm i pomagają stracić na wadze.

Te herbaty pomagają schudnąć. Jedną na pewno masz w domu
Autor: Getty Images Te herbaty pomagają schudnąć. Jedną na pewno masz w domu

Herbata, czyli napar z liści i pąków krzewu herbacianego (Camellia sinensis) to jeden z najpopularniejszych napojów. Jej kolor zależy od sposobu obróbki liści. Dlatego właśnie w sklepach jest nie tylko herbata czarna, ale też zielona, biała, czy czerwona. Herbaty różnią się jednak nie tylko kolorem, ale również właściwościami. A są one bardzo różne.

Niemal każda herbata dodaje energii, co zawdzięcza obecności kofeiny. W herbacie są także flawonoidy, które neutralizują wolne rodniki i obniżają poziom cholesterolu, a także taniny, które wiążą toksyny (a zarazem osłabiają wchłanianie żelaza z posiłków - dlatego z herbatą nie wolno przesadzać).

Niektóre rodzaje herbat mogą również przyspieszać przemianę materii. Ich listę przygotował portal EatThis we współpracy z dietetykami.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Pięć herbat, które podkręcają metabolizm

Listę herbat polecanych osobom, które chcą schudnąć, otwiera zielona herbata. Swoją skuteczność zawdzięcza wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy, szczególnie katechin. - Jak wykazano w badaniach, pomagają one przyspieszyć metabolizm, szczególnie w trakcie ćwiczeń - wyjaśnia dietetyczka Vandana Sheth. - Efekty w postaci węższej talii i niższej wagi obserwowane są już po trzech miesiącach picia zielonej herbaty. - dodaje.

Na kolejnej pozycji znalazła się biała herbata - wytwarzana z pąków herbaty, nim te jeszcze się otworzą. Badania pokazują, że potencjalnie może przyspieszyć metabolizm o około 5 proc., co zawdzięcza związkowi EGCG (galusan epigallokatechiny). Jedna jej filiżanka może pomóc spalić dodatkowo około 70-95 kcal. Badanie, którego wyniki opublikowano w piśmie Nutrition & Metabolism  pokazało, ze biała herbata zapobiegała powstawaniu nowych komórek tłuszczowych.

Metabolizm pomoże również podkręcić czarna herbata, którą w Polsce szczególnie cenimy. Jak wyjaśnia dietetyczka Nataly Komova, czarna herbata zawiera bardzo dużo flawonoidów oraz kofeinę, które wspierają przemianę materii i wspomagają spalanie tłuszczu.

Jeśli chcesz schudnąć, warto też sięgać po herbatę oolong (herbatę czerwoną). Dietetyczka Vandana Sheth tłumaczy, że właściwości odchudzające herbata ta zawdzięcza dużemu stężeniu katechin, które poprawiają metabolizm tłuszczy.

Kolejną herbatą, która może pomóc, jest matcha - sproszkowana zielona herbata pochodząca z Japonii i uprawiana inaczej, niż tradycyjna herbata. Miesiąc przed zbiorem krzewy herbaciane chroni się przed światłem, dzięki czemu matcha zawiera więcej antyoksydantów, kofeiny, l-teaniny, a także związku EGCG, silniej też wpływa na organizm. Wspiera proces odchudzania, gdyż nie tylko przyspiesza metabolizm, ale też reguluje poziom cukru we krwi, pośrednio więc wpływa na apetyt.