Jaka dawka kawy hamuje tycie? Naukowcy opublikowali badania
Picie kawy to dla wielu z nas codzienny, poranny rytuał. Ten napój ma jednak dużo więcej do zaoferowania. Od lat wiemy, że wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Tym razem naukowcy przeanalizowali jaka dawka wystarczy, aby spowolnić przyrost masy ciała. Wyniki są bardzo obiecujące.
Kawa na odchudzanie kojarzy się raczej z intensywną małą czarną, czy w połączeniu z cytryną i innymi dodatkami. Naukowcy wzięli pod lupę klasyczne wersje napoju oraz ich wpływ na przemianę materii. Okazuje się, że nawet dodatek cukru nie wpływa znacznie na otrzymane wyniki.
Jak schudnąć pijąc kawę? Wieloletnie obserwacje
Picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, Alzheimera, czy Parkinsona. Chroni przed nowotworami, poprawia pamięć i koncentrację oraz wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Warto wspomnieć, że kawa w dużej mierze pobudza metabolizm, a to wpływa bezpośrednio na odchudzanie.
Na łamach portalu Science Alert opublikowano badania dotyczące tego jak spożycie dodatkowej filiżanki kawy oddziałuje na przyrost masy ciała. Połączono dane z lat 1986-2010 i 1991-2015 i uzupełniono je o wyniki z 1991-2014 roku.
W dwóch pierwszych badaniach wzięło udział ponad 230 tys. ochotników. Celem była analiza ryzyka występowania chorób przewlekłych u kobiet. Kolejne analizy przeprowadzono na 50 tys. badanych, tym razem skierowane były dla mężczyzn, aby ocenić związek pomiędzy rodzajem diety, a kondycją zdrowotną.
Cztery lata i zaskakujące wyniki. Ta dawka jest wystarczająca
Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe daty skrajne opierają się na czteroletnich obserwacjach można uznać, że wyniki są obiecujące. Otóż okazuje się, że osoby, które piły dodatkową filiżankę kawy dziennie, przybrały na wadze o 0,12 kg mniej początkowo zakładano.
Także dodanie cukru, choć spowodowało przyrost masy ciała o ułamek więcej niż w przypadku nie słodzonych napojów (0,09 kg) to i tak okazało się pozytywnym zaskoczeniem dla naukowców.
Uczestnicy wszystkich trzech badań wypełniali kwestionariusz wyjściowy, a po upływie czterech lat kolejny z uwzględnieniem spożycia określonych dań i napojów. Zebrane dane zostały skrupulatnie przeanalizowane przez naukowców.
Badacze odkryli, że zwiększenie spożycia niesłodzonej kawy kofeinowej lub bezkofeinowej o jedną filiżankę dziennie wiązało się z przyrostem masy ciała o 0,12 kg mniejszym niż oczekiwano w ciągu czterech lat.
Warto nadmienić, że dodanie śmietanki, mleka lub alternatywy bezmlecznej nie wpłynęło znacząco na zmianę masy ciała. Zależności te były silniejsze u młodszych uczestników, posiadających wyższy wskaźnik masy ciała na początku badań.