Kawa z dodatkiem tego składnika wspomaga odchudzanie. Koniecznie wypróbuj

2022-10-06 15:22

Kawa z cytryną jest stosunkowo rzadko spotykanym napojem. To nietypowe połączenie ma jednak bardzo wiele zalet. Oprócz ciekawego smaku, kawa z cytryną skrywa w sobie właściwości odchudzające. Ten napój jest więc świetnym wyborem dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Mężczyzna nalewa kawę do filiżanki
Autor: Getty Images

Nowy trend picia kawy z cytryną jest bardzo korzystny dla zdrowia. Kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających i przyspieszających trawienie. Pobudza układ nerwowy, a dzięki zawartości kofeiny, może podwyższać ciśnienie krwi. Dlatego warto pamiętać, by kawę pić w umiarkowanych ilościach.

Cytryna natomiast jest jednym z najpopularniejszych owoców cytrusowych. Znajduje się na 3 miejscu pod względem częstości upraw zaraz za pomarańczą i mandarynką. Jest niewątpliwie dobrym źródłem witaminy C. Ponadto poprawi szczelność naczyń krwionośnych i wspomaga odporność.

Połączenie kawy z cytryną może wydawać się dziwną kombinacją, jednak niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jednak w jakich proporcjach należy łączyć te dwa składniki? Zaleca się do jednej filiżanki kawy (około 240 ml) dodać sok z cytryny (z połowy lub całej). Jeśli chcemy schudnąć, lepiej nie dodawać do powstałego napoju cukru ani miodu.

Poradnik Zdrowie - Zdrowotne właściwości kawy

W jaki sposób kawa z cytryną wpływa na odchudzanie?

Należy pamiętać, że kawa z cytryną nie jest środkiem odchudzającym. Nie powoduje też spalania kalorii. Niewątpliwie jednak może wspomóc utrzymanie prawidłowej masy ciała lub wspomóc odchudzanie. Wszystko dlatego, że ten napój przyspiesza metabolizm. Codziennie picie kawy z cytryną w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną z pewnością przyniesie owocne efekty.

Ostatnie badania wykazały, że kofeina może stymulować brązową tkankę tłuszczową (BAT), rodzaj metabolicznie aktywnej tkanki tłuszczowej, która zmniejsza się z wiekiem i może metabolizować węglowodany i tłuszcze. Naukowcy udowodnili, że picie jednej filiżanki kawy dziennie zwiększyć aktywność BAT, powodując zwiększenie tempa metabolizmu prowadzącego do utraty wagi.

Kawa przyspiesza również metabolizm, przez stymulację jelita grubego. Ma to wpływ na zwiększenie ilości wypróżnień.

Ponadto zarówno cytryna, jak i kawa, są dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Dzięki temu korzystnie wpływają na skórę. Zawartość w kawie CGA poprawia przepływ krwi i nawilżenie skóry. Zawarta w cytrynie witamina C może stymulować produkcję kolagenu. Jest to białko odpowiedzialne za zachowanie elastyczności skóry. Ponadto witamina C zmniejsza uszkodzenia skóry spowodowane wpływem wolnych rodników pochodzących z ekspozycji na słońce.

Kiedy najlepiej pić kawę z cytryną?

Najlepszą porą na picie kawy z cytryną jest poranek. To idealny czas na pobudzenie do działania metabolizmu oraz przygotowania organizmu na cały dzień. Dodatek soku z cytryny do kawy pomoże zaspokoić pragnienie oraz zmniejszyć apetyt na słodycze.

Jeśli chcemy zwiększyć walory smakowe, warto kawę z cytryną nieco doprawić. Można dodać imbir, kardamon lub cynamon.