Jedz i chroń się przed rakiem. Wspierają serce i poprawiają trawienie
Dieta pełna warzyw i owoców chroni nasz organizm przed różnymi poważnymi schorzeniami. Naukowcy nieustannie badają wpływ poszczególnych składników na nasze zdrowie. Tym razem chodzi o egzotyczny owoc pełen witamin i antyoksydantów.
Granaty są dość specyficzne i nie każdy je uwielbia. Wszystko za sprawą dużej ilości pestek. Mimo to warto po nie sięgać, ponieważ mają dużo do zaoferowania zarówno kobietom jak i mężczyznom. Analizujemy właściwości prozdrowotne Punica granatum.
Owoce pełne antyoksydantów. Co skrywają granaty?
Granaty były cenione już w starożytnych Chinach. Tamtejsza medycyna opierała się na poszukiwaniu naturalnych metod leczenia. Sok z owoców łagodził dolegliwości układu trawiennego, a kobiety przypisywały mu odmładzające właściwości.
Na przestrzeni lat naukowcy przeprowadzili wiele badań dzięki którym udało się im pozyskać cenne informacje dotyczące wpływu spożycia granatów na nasze zdrowie. Zjadając te pyszne owoce dostarczamy do organizmu takie witaminy jak C,E, B, A a także magnez, potas, wapń, jod, czy fosfor.
Grupa badaczy z Maroka i Niemiec opublikowała wyniki analizy właściwości przeciwutleniających nasion granata jadalnego. Okazuje się, że owoc Punica granatum jest jednym z najbogatszych źródeł związków fenolowych takich jak punikalagina, antocyjany oraz kwasy galusowy i elagowy. Oznacza to, że granaty wykazują następujące działanie:
- przeciwutleniające,
- przeciwcukrzycowe,
- terapeutyczne leczeniu chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych.
Granaty chronią przed rakiem? Zalecane nie tylko kobietom
Naukowcy zaznaczają, że włączenie granatów do codziennej diety wywiera korzystny wpływ na terapię przeciwnowotworową. Polifenole takie jak punicalina, punicalagina i kwas elagowy wykazują aktywność przeciwnowotworową poprzez zatrzymanie cyklu komórkowego w fazie G2/M, indukowanie apoptozy lub uszkadzanie DNA komórek nowotworowych.
Szacuje się, że do 2030 r. liczba nowych zachorowań na raka osiągnie 26 milionów, a liczba zgonów z powodu raka wyniesie 17 milionów rocznie - informują badacze z Serbii.
Lekarze zaznaczają, że poza farmakologicznym leczeniem, czy stosowaniem radioterapii ważne jest także to jakich składników odżywczych dostarczamy do chorego organizmu. Stąd nieustannie wzrasta zainteresowanie bezpiecznymi związkami pochodzenia naturalnego, takimi jak polifenole roślinne, ze względu na ich silne właściwości przeciwutleniające.
Ich zadaniem jest nie tylko chronić nas przed występowaniem nowotworów, ale również wspomagać terapię podczas zdiagnozowania choroby. Podczas szeroko zakrojonych badań naukowcom udało się ustalić, że sok z granatów zmniejsza żywotność komórek rakowych w odniesieniu do następujących rodzajów choroby:
- rak prostaty,
- rak okrężnicy,
- rak jamy ustnej,
- czerniak,
- rak płuc,
- gruczolak płuc,
- gruczolak piersi.
Granaty dobre na serce? Nie tylko ten organ będzie ci wdzięczny
Sok z granatów ceniony jest także przez osoby borykające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Irańscy specjaliści przeprowadzili badania na grupie 100 pacjentów u których zdiagnozowano niestabilną dławicę piersiową lub zawał mięśnia sercowego.
Następnie w ciągu pięciu dni część osób piła po 220 ml soku z granatu. Podczas hospitalizacji pacjentom regularnie mierzono ciśnienie krwi i tętno. Oceniano również intensywność, występowanie i czas trwania dławicy piersiowej.
Pod koniec leczenia wszystkim chorym zmierzono poziom dialdehydu malonowego, interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworów alfa w surowicy. U osób, u których zdiagnozowano zawał mięśnia sercowego, oznaczono także poziom troponiny w surowicy i białka C-reaktywnego o wysokiej czułości.
Okazało się, że picie soku z granatów przyczyniło się do znacznego zmniejszenia intensywności, występowania i czasu trwania dusznicy bolesnej u pacjentów z niestabilną dławicą piersiową. Badani pacjenci mieli także znacznie niższe poziomy troponiny i dialdehydu malonowego w surowicy. Ustalone dane potwierdzają prozdrowotne działanie soku z granatów w odniesieniu do choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego i uszkodzenia reperfuzyjnego.
Warto także wspomnieć, że granat to również źródło błonnika, zatem dodawanie go do sałatek, czy sięganie po ten owoc w formie przekąski przyspiesza perystaltykę jelit. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się zaparć, ale również przyspieszamy proces odchudzania.