Granat - właściwości, witaminy i wartości odżywcze. Na co pomaga owoc granatu?

2023-11-24 11:55

Właściwości granatów znane były chińskim lekarzom już w starożytności. Sok z owoców granatu łagodzi problemy trawienne, działa odmładzająco na skórę. Dzięki dużej zawartości fitohormonów granat łagodzi objawy PMS i menopauzy. Zwolennicy afrodyzjaków w granatach dopatrują się też właściwości zwiększających doznania erotyczne.

GRANAT. Właściwości lecznicze soku z granatu
Autor: Photos.com GRANAT. Właściwości lecznicze soku z granatu

Spis treści

  1. Gdzie rosną granaty i skąd ich popularność?
  2. Wartości odżywcze granatu. Jakie witaminy mają owoce granatu?
  3. Granat - właściwości zdrowotne. Czy owoce granatu są zdrowe?
  4. Granat w ciąży
  5. Owoc granatu - przeciwwskazania. Kto nie powinien go jeść?
  6. Jak smakuje granat i co jest jadalne w granacie?
  7. Kiedy granat jest dojrzały?
  8. Jak otworzyć i obrać granata?
  9. Jak często jeść owoc granatu?

Gdzie rosną granaty i skąd ich popularność?

Granaty rosną w środkowej i południowej Azji, natomiast obecnie największym producentem tych owoców jest Iran. Jednak sławę zdobyły już w czasach starożytności. To wtedy chińscy lekarze uznawali sok z granatu za życiodajny nektar, który cieszył się opinią napoju gwarantującego długowieczność.

Od zawsze był symbolem płodności – w ponad połowie składa się z samych ziaren! Sokiem z granatu leczono rany. Skórki stosowano przeciw biegunce, wrzodom, próchnicy, w stanach zapalnych gardła. Kora i korzenie zwalczały tasiemca, a kwiatami granatu leczono cukrzycę. Jako superowoc o niezwykłych właściwościach zdobił herby związków lekarzy w całej Europie.

W naszych czasach sam granat i sok wyciśnięty z tych owoców doczekał się ponad 200 badań naukowych potwierdzających skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca. Największym skarbem granatów są łatwo przyswajalne polifenole należące do przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. To głównie przeciwutleniaczom zawdzięczamy największe zalety granatów.

Wartości odżywcze granatu. Jakie witaminy mają owoce granatu?

Naukowcy z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności, Wydziału Biologiczno-Rolniczego, Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali analizy zawartości bioaktywnych składników w soku z owoców granatów. Dzięki wnikliwym badaniom udało się im ustalić, że w owocach znajdują się następujące witaminy:

  • witamina C,
  • witamina K,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina A.

Natomiast kolejne badania pozwoliły ustalić, że w granatach występuje również witamina E. Ponadto zjadając te owoce, nasz organizm otrzymuje zdrową dawkę takich minerałów jak:

  • potas,
  • fosfor,
  • krzem,
  • jod,
  • wapń,
  • magnez.

Granat - właściwości zdrowotne. Czy owoce granatu są zdrowe?

Niepodważalną zaletą sięgania po owoce granatu jest ich prozdrowotna właściwość. Co więcej, specjaliści ustalili, że włączenie tych owoców do codziennej diety wspomaga organizm w takich przypadkach jak:

  • leczenie chorób układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie),
  • leczenie cukrzycy, ochrona mózgu i układu nerwowego (choroba Alzheimera),
  • hamowanie rozwoju raka prostaty, piersi, jelit i płuc,
  • hamowanie czynników aktywujących stany zapalne, szczególnie w chorobach reumatycznych,
  • gojenie podrażnień, 
  • pobudzanie krążenia,
  • przeciwdziałanie miażdżycy.

Naukowcy zaznaczają, że zawarte w owocach związki bioaktywne wykazują również zdolność do przyspieszania gojenia ran. Granat w środowisku naukowym ceniony jest również ze względu na wysoką zawartość związków fenolowych takich jak:

  • antocyjaniny,
  • elagotaniny (punikalagina, punikalina),
  • flawonoidy (kwercetyna, luteolina i kempferol),
  • katechiny,
  • kwasy fenolowe (kwas elagowy).

Cenne antyoksydanty występują we wszystkich częściach owocu, tj. skórce, nasionach i miąższu. Owoc granatu od ponad tysiąca lat stosowany jest w medycynie. Jego bioaktywne składniki nadają mu działanie przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Czy granat obniża cukier? Indeks glikemiczny owoców granatu

Granat ma niski indeks glikemiczny (35), zatem może być spożywany przez osoby z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Włączenie go do diety jest dobrym rozwiązaniem dla diabetyków, ponieważ w wyniku przeprowadzonego eksperymentu udało się ustalić, że już po 15 minutach od wypicia soku z granatów dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Granat a cholesterol

Kolejni badacze pochylili się nad tym jak owoce granatu wpływają na poziom cholesterolu we krwi. Przeprowadzili eksperyment na szczurach. Zanim zastosowane ekstrakt z owoców granatu przez trzy miesiące karmiono samce szczurów Wistar karmą o wysokiej zawartości cholesterolu.

Następnie podawano ekstrakt roślinny przez cztery tygodnie. W celu obserwacji pobierano cyklicznie próbki krwi w tygodniu 0, 12, 14 i 16. Dzięki czemu udało się ustalić na każdym etapie poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i trójglicerydów.

Wyniki wykazały, że podawanie etanolowego ekstraktu z liści Punica granatum w dawce 100 mg/kg przez okres dwóch tygodni znacząco obniżyło poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL odpowiednio do 27,6% i 34,79% w porównaniu z pozytywną grupą kontrolną. Po czterech tygodniach leczenia ekstraktem obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL wyniosło odpowiednio 59,9% i 75,05%. Nie stwierdzono wpływu ekstraktu na poziom cholesterolu HDL i trójglicerydów.

Granat na prostatę

Owoc granatu jest dość specyficzny, ponieważ nasiona otoczone są osnówkami o czerwonej barwie i galaretowatej konsystencji. Natomiast ich zaletą jest to, że są niezwykle soczyste. Często jednak pada pytanie, czy pestki granatu są jadalne. Odpowiedź brzmi - tak, a w dodatku cechuje je prozdrowotne działanie. To właśnie dzięki nim mamy szansę poprawić libido, czy poprawić ukrwienie narządów rozrodczych. 

Grupa chińskich badaczy pochyliła się nad tym jak owoce granatu wpływają na prostatę. Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy obecnych w owocach udało się ustalić, że ekstrakt ze skórki granatu (PoPx), wykazuje działanie hamujące wzrost komórek raka prostaty. Analiza morfologiczna jąder i cytometru przepływowego (FCM) wykazała, że PoPx może indukować apoptozę raka prostaty.

Naukowcy podkreślili, że dzięki tym danym udało się ustalić, że owoce granatu mają duży potencjał w leczeniu nowotworów prostaty, a wspomniany ekstakt może być obiecującym kandydatem na lek, pokazując nam lepszy sposób opracowywania nowych preparatów opartych na związkach naturalnych.

Granat to naturalny afrodyzjak?

Granat uprawiany był już w starożytnym Egipcie i to właśnie wtedy zyskał miano rajskiego owocu. Wiele religii świata uznaje go za symbol obfitości, płodności, zmysłowości czy nieśmiertelności.  W ślad za tymi wierzeniami idą odkrycia naukowe. Okazuje się, że owoce Punica granatum wykazują działanie afordyzjakalne i mogą być stosowane w leczeniu zaburzeń seksualnych u mężczyzn.

Eksperyment przeprowadzono na 50 dorosłych samcach i samicach szczurów albinosów szczepu Wistar. Osobniki ważyły odpowiednio 250-350 g i 200-250 g. W badaniu wykorzystano ekstrakt z owoców granatu, który podawano doustnie raz dziennie w dawkach 500,1000 i 1500 mg na kg masy ciała każdej z poszczególnych grup gryzoni. Test trwał siedem dni. Wyniki wykazały, że doustne podawanie ekstraktu z owoców Punica granatum L. w dawce 1500 mg/kg i dawce 1500 mg / kg spowodowało znaczny wzrost aktywności seksualnej u samców szczurów.

Granat a krzepliwość krwi

Antyoksydanty oraz izotany zawarte w granacie rozszerzają naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ natlenionej, bogatej w składniki odżywcze krwi do poszczególnych tkanek. 

Badacze dwukrotnie pobrali próbki krwi królików oraz wykonywali testy biochemiczne w celu oceny wpływu ekstraktu z granatów na czynniki hematologiczne, koagulacyjne, antykoagulacyjne i agregację płytek krwi.

Zaobserwowano znaczące zmiany w erytrocytach, hemoglobinie i średnim stężeniu hemoglobiny korpuskularnej, podczas gdy czas krwawienia i czas trombinowy (czyli część procesu krzepnięcia) również uległy znacznemu wydłużeniu.

Wyniki badań hematologicznych i krzepnięcia prowadzą do przypuszczeń na temat możliwego działania przeciw niedokrwistości, a także działania kardioprotekcyjnego przy zastosowaniu soku z granatu.

Granat w ciąży

Podczas ciąży niezwykle istotne jest to, co matka włącza do codziennej diety. Dlatego specjaliści analizują wpływ poszczególnych składników i co rusz otrzymują nowe informacje. Tym razem chodzi o hamowanie cytokin prozapalnych wywołujących różne choroby podczas ciąży.

Sześcioosobowa grupa naukowców z Indonezji przeanalizowała, czy spożywany granat w ciąży pomoże w zwalczaniu stanu przedrzucawkowego. Celem badania było sprawdzenie, czy ekstrakt etanolowy z owoców Punica granatum może hamować cytokiny prozapalne (TNF-α i IL-6) oraz czynniki antyangiogenne (sFlt-1 i sEng) komórek śródbłonka poddanych stymulacji osoczem pacjentek z rzucawką.

Warto zaznaczyć, że stan przedrzucawkowy to choroba, którą diagnozuje się dopiero w II połowie ciąży. U pacjentki pojawia się nadciśnienie i białkomocz oraz występują drgawki. W przypadku ciężkiego przebiegu konieczne jest wcześniejsze rozwiązanie ciąży

Pacjentkom z ciężkim stanem przedrzucawkowym podano ekstrakt z granatu w różnych dawkach (14 ppm; 28 ppm i 56 ppm). Analiza fitochemiczna wykazała, że ekstrakt zawiera fenole, flawonoidy i taniny. W osoczu pacjentek ze stanem przedrzucawkowym stwierdzono istotny wzrost poziomu TNF-α, IL-6, sFlt-1 i sEng w porównaniu z grupą narażoną na osocze w ciąży prawidłowej.

W związku z czym stwierdzono, że ekstrakt z owoców P. granatum, poprzez stymulację osocza pacjentek z ciężkim stanem przedrzucawkowym, zapewnia ochronę komórek śródbłonka poprzez hamowanie produkcji cytokin prozapalnych (TNF-α i IL-6) oraz czynników antyangiogennych (sFlt-1 i sEng). Zatem zaleca się, aby przyszłe mamy sięgały po owoce granatu w celu zapobiegania stanom zapalnym w ciąży, czy uszkodzeniom łożyska.

Owoc granatu - przeciwwskazania. Kto nie powinien go jeść?

Nie zaleca się spożywania granatów osobom przyjmującym koagulanty, czyli leki powodujące rozrzedzenie krwi. Dodatkowo przeciwwskazaniem do sięgania po te owoce są dolegliwości układu pokarmowego w tym takie choroby jak:

  • nadkwasota,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • zapalenie błony śluzowej.
Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Jak smakuje granat i co jest jadalne w granacie?

Owoce granatu mają lekko kwaśny smak połączony z nutą słodyczy. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu dojrzały jest dany owoc, im ciemniejsza skórka, tym słodszy. W granacie jadalny jest miąższ złożony z czerwonych kuleczek, a w każdej z nich są obecne pestki, również jadalne. Skórka natomiast wykorzystywana jest jako surowiec przemysłowy w farmacji i garbarstwie.

Kiedy granat jest dojrzały?

Chcąc upewnić się, że granat nadaje się do jedzenia i jest wystarczająco dojrzały, wystarczy lekko ścisnąć owoc. Jeśli usłyszysz, że pestki nieco trzeszczą, to oznacza, że pod wpływem nacisku wydobywa się z nich sok, czyli można go już jeść.

Jak otworzyć i obrać granata?

Najlepszym rozwiązaniem jest przekrojenie owocu na dwie części. Następnie należy zdjąć skórkę i po kawałku wyciągać pestki. Warto założyć fartuch, bo ziarna są ciasno ułożone i podczas obierania może tryskać sok.

Jak często jeść owoc granatu?

Najlepiej codziennie, ale żeby uniknąć sytuacji, że owoc szybko nam się zbudzi, warto wypić szklankę soku z granata choć raz w tygodniu, lub zjeść pół owocu co drugi dzień.

Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit