"Klucz do zdrowia jelit". Za te produkty twój brzuch ci podziękuje

2023-06-30 16:42

Dieta to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na zdrowie jelit. By nieco je poprawić, wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Wystarczy do jadłospisu dodać niektóre produkty. Ekspertka wyjaśnia, o co warto uzupełnić swoją dietę.

Klucz do zdrowia jelit. Za te produkty twój brzuch ci podziękuje
Autor: Getty Images "Klucz do zdrowia jelit". Za te produkty twój brzuch ci podziękuje

Na zdrowie jelit ma wpływ wiele czynników. Brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, stres mogą negatywnie odbijać się na całym układzie pokarmowym. Dietetyczka Abir Hamza-Goodacre dzieli się wskazówkami, które pozytywnie wpłyną na mikrobiom. Okazuje się, że to naprawdę proste.

Do diety dodaj owoce, warzywa i produkty bogate w błonnik

Ekspertka przypomina, że jelita są nieodłącznym elementem ogólnego dobrego samopoczucia. Kluczem do zdrowia jelit jest dieta. A by poprawić ich funkcjonowanie, wystarczy zmienić w niej kilka rzeczy. - Często ludzie ze zdrowym i zróżnicowanym ekosystemem jelitowym to ci, którzy codziennie jedzą różnorodne kolorowe owoce oraz warzywa – zaleca dietetyczka.

Z kolei słodka, żywność przetworzona, choć kusi smakiem, może doprowadzić do braku równowagi w jelitach. - Ważne jest również włączenie do diety źródeł nierozpuszczalnego błonnika, które pomagają przyspieszyć pasaż pokarmu przez żołądek – dodaje Hamza-Goodacre.

Nierozpuszczalny błonnik znajduje się m.in. w orzechach, zbożach, roślinach strączkowych, truskawkach i malinach.

Żywność fermentowana dobrze wpływa na jelita

Kolejnym rodzajem żywności, jaką należy dodać do diety w trosce o zdrowie jelit, jest żywność fermentowana. To proste rozwiązanie, by zwiększyć w jelitach ilość dobrych bakterii. Dlatego warto regularnie jadać jogurty, kefir, kimchi.

Stres to wróg zdrowia jelit

Ekspertka przypomina również, jak duży wpływ na organizm, w tym na zdrowie jelit, ma stres. Ciągłe zestresowanie prowadzi do problemów jelitowych i trawiennych takich jak zaparcia lub utrata apetytu. Dlatego dietetyczka zaleca ćwiczenia relaksacyjne, trening uważności oraz kontakt ze specjalistą zdrowia psychicznego.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego