Kolejny zamiennik cukru pod lupą. Ksylitol zwiększa ryzyko udaru i zawału
Rezygnujemy z cukru na rzecz słodzików wierząc, że to zdrowsze rozwiązanie. Niestety, okazuje się, że nawet słodziki promowane jako "zdrowe" mają swoje ciemne strony. Tym razem naukowcy przyjrzeli się ksylitolowi. Wyniki badań pokazały, że niesie ze sobą dwa poważne zagrożenia.
Ksylitol - co to jest?
Ksylitol to inaczej cukier brzozowy. Jego główną zaletą jest to, iż nie podnosi poziomu cukru we krwi. Dlatego sięgają po niego osoby z insulinoopornością, a czasem także chorzy na cukrzycę (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
Niestety okazuje się, że ten słodki zamiennik nie do końca jest dla nas bezpieczny.
Ksylitol - szkodliwość dla układu krążenia. Nowe ustalenia naukowe
Grupa amerykańskich naukowców pod kierownictwem dr. Stanleya Hazena przeanalizowała wpływ spożycia ksylitolu na układ krążenia. Wyniki badań opublikowano na łamach portalu European Heart Journal.
Otóż ksylitol to tzw. alkohol cukrowy, który w ostatnim czasie coraz częściej jest używany nie tylko do słodzenia kawy, czy herbaty, ale także do produkcji ciast, cukierków i innych produktów spożywczych. Dlatego naukowcy uznali, że warto sprawdzić, jak ten dodatek wpływa na organizm.
W tym celu kiedy badani byli na czczo, po przebudzeniu pobrano od nich próbkę krwi w celu ustalenia poziomu ksylitolu. Następnie 3306 uczestników eksperymentu obserwowano przez kolejne trzy lata. Niestety wyniki wykazały, że u 1/3 pacjentów doszło do wzrostu ryzyka wystąpienia zdarzenia o charakterze sercowo-naczyniowym. Jednym słowem osoby te były bardziej narażone na udar mózgu czy zawał serca.
Jak wskazują autorzy badań, z ich obserwacji wynika, że ksylitol powoduje nadmierne krzepnięcie płytek krwi. To z kolei sprzyja tworzeniu się zatorów, zaburzając prawidłową pracę układu krążenia. Zakrzepica stanowi zagrożenie życia, stąd tego rodzaju ustalenia mają być pierwszym krokiem w celu przeprowadzenia kolejnych badań.
To bardzo ważne, ponieważ ksylitol bywa zalecany jako zamiennik dla osób z cukrzycą czy otyłością. A zatem chcąc chronić pacjenta przed szkodliwym działaniem cukru, narażamy go na kolejne zagrożenia.
Erytrytol czy ksylitol? Te słodziki mogą być szkodliwe
Okazuje się, że w ubiegłym roku ten sam zespół badaczy przeanalizował wpływ spożycia erytrytolu także pod kątem występowania chorób układu sercowo naczyniowego. Wyniki wykazały podobny związek jak w przypadku ksylitolu. A zatem choć często zakładamy, że dany słodzik będzie lepszym rozwiązaniem, to okazuje się, że nie każdy powinien po niego sięgać.
Ksylitol czy erytrytol sprzyjają występowaniu zakrzepicy, a potwierdziły to również badania przedkliniczne. Wówczas uczestnikom podano napój słodzony ksylitolem, a innej grupie słodzony cukrem. Naukowcy odkryli, że wszystkie miary zdolności krzepnięcia płytek krwi wzrosły od razu po spożyciu napoju z ksylitolem, a nie tym z cukrem.
Nie chodzi o to, aby całkowicie odstawić słodziki i wracać do cukru za wszelką cenę. Sami badacze podkreślają, że na ten moment udało im się wykryć zależność, ale nie przyczynę, zatem w pierwszej kolejności ze słodzików powinni zrezygnować ci, którzy np. przyjmują leki na rozrzedzenie krwi.
- Nie oznacza to wyrzucenia pasty do zębów, jeśli zawiera ksylitol, ale powinniśmy mieć świadomość, że spożywanie produktu zawierającego duże ilości może zwiększyć ryzyko wystąpienia zdarzeń związanych z zakrzepami krwi - wyjaśnia dr Hazen, kierownik katedry nauk o układzie krążenia i metabolizmie w Instytucie Badawczym Lerner Research Institute w Cleveland Clinic. Kierownik współsekcji Kardiologii Prewencyjnej w Instytucie Serca, Naczyń i Klatki Piersiowej.
Niezbędna jest konsultacja z certyfikowanym dietetykiem i lekarzem, by indywidualnie dobrać formę żywienia w oparciu o całościowy obraz kliniczny danego pacjenta.