Królują na stołach Polaków, przez nie szybciej tyjemy! Alarmujące wyniki badań z Harvardu

2023-10-05 12:52

Niektóre z ulubionych warzyw Polaków mogą nie być tak zdrowe, jak myśleliśmy. Nowe, obszerne badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu Harvard wskazują, że spożywanie pewnych popularnych w naszym kraju warzyw może sprzyjać przyrostowi masy ciała. Czy nasze kulinarne tradycje potrzebują rewizji w świetle tych niepokojących odkryć?

Królują na stołach Polaków, przez nie szybciej tyjemy! Alarmujące wyniki badań z Harvardu
Autor: Getty Image

Badania przeprowadzone przez naukowców z prestiżowego uniwersytetu Harvard ujawniły, że pewne warzywa, uwielbiane przez Polaków, mogą sprzyjać przyrostowi masy ciała. Prowadzony przez ekspertów eksperyment, trwający aż 24 lata, objął analizą dietę ponad 130 tysięcy ludzi. Wyniki były zaskakujące.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Ziemniaki wrogiem smukłej sylwetki?

Naukowe śledztwo, prowadzone przez Harvard T.H. Chan School of Public Health, miało na celu zbadanie relacji między konsumpcją różnych węglowodanów a ewolucją masy ciała. "British Medical Journal" przedstawił wyniki tej obszernej analizy.

Zbierając dane z ostatnich dwóch dekad, badacze dostrzegli pewne tendencje w przybieraniu na wadze. Analizując dietę aż 136,432 osób, zauważyli zwiększony przyrost masy ciała wśród miłośników ziemniaków, groszku czy kukurydzy, w porównaniu z tymi, którzy preferowali brokuły, szpinak czy marchew.

Czy warzywa mogą powadować tycie?

Pochodzenie węglowodanów w naszej diecie odgrywa istotną rolę. Stwierdzono, że ludzie konsumujący warzywa nieskrobiowe, takie jak marchew, zyskiwali mniej kilogramów - średnio o 3 kg mniej, w porównaniu z tymi, którzy spożywali warzywa bogate w skrobię.

Znaleziska naukowców były bardziej wyraźne w przypadku osób z nadwagą niż tych o prawidłowej masie ciała. Dodatkowo większość zależności między spożyciem warzyw a wagą ciała była bardziej widoczna u kobiet.

Chociaż badanie było oparte na obserwacjach, jego autorzy zaznaczają, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że pewne warzywa bezpośrednio prowadzą do zwiększenia masy ciała.

Jednym z istotnych ograniczeń tej analizy było poleganie wyłącznie na danych dostarczonych przez uczestników badań.

Nie wszystkie węglowodany są takie same

Niespodziewane dla wielu, osoby korzystające z diety bogatej w warzywa nieskrobiowe, takie jak marchew, miały tendencję do przybierania o prawie 3 kg mniej niż ich odpowiedniki spożywające produkty skrobiowe.

Szczególnie widoczne były te różnice wśród osób z nadwagą, zwłaszcza kobiet. Chociaż przeprowadzone badanie ma charakter obserwacyjny i nie daje pewności co do bezpośrednich związków między warzywami a przyrostem masy ciała, eksperci zwracają uwagę na potencjalne znaczenie jakości i źródła węglowodanów w kontekście zdrowego stylu życia.