Łagodzi biegunki, pomaga w leczeniu stawów i wzmacnia odporność. Babcia karmiła nas nią codziennie
Wiosna to idealny czas, by dzięki darom natury przygotować się do jesieni i zimy, choć nie tylko. Młode pędy sosny świetnie sprawdzą się jako lek na kaszel, a mniszek lekarski pomoże w problemach trawiennych. Jednak czy zastanawialiśmy się, co można zrobić z kwiatów dzikiej róży i jak te aromatyczne płatki wspomagają nasze zdrowie? Wyjaśniamy.
Owoce dzikiej róży są zdecydowanie bardziej popularne w kontekście prozdrowotnych korzyści. Dlatego dziś skupimy się na kwiatach. Ich zapach mocno przybliża mnie do okresu dzieciństwa, a to dlatego, że jedna z babć była nieocenioną miłośniczką tej rośliny. Co ciekawe doskonale pamiętam smak dżemu z płatków róży, bo babcia częstowała nas nim niemal za każdym razem. Dziś wiem, czemu upierała się, że to bardzo zdrowe i nie ma co kręcić nosem.
Kwiaty dzikiej róży. Właściwości, o których mówi się niewiele
Jest wiele odmian dzikiej róży, ale najpopularniejszą w Polsce jest Rosa canina, czyli ta o delikatnych lekko różowych płatkach. Możemy ją spotkać na obrzeżach lasów, niedaleko łąk, czy w przydomowych ogródkach.
Choć w ostatnim czasie o tym zapominamy, to kwiaty dzikiej róży były cenione już w starożytności, właśnie przez wzgląd na ich właściwości lecznicze. Co więcej, sam ich zapach wzmacnia serce, wpływa pozytywnie na mózg, a olejek różany wcierany w skórę pomagał uśmierzyć ból głowy czy bóle zębów.
Jak wynika z publikacji naukowej opublikowanej na łamach Journal of Chemistry and Nutritional Biochemistry, kwiaty jadalne w ostatnim czasie przyciągają coraz większą uwagę badaczy. A to za sprawą faktu, iż stanowią bogate źródło bioaktywnych związków. Dzika róża jest bogata w polifenole, kwercetynę, rutynę, katechinę, galaktolipid, luteinę, likopen oraz witaminy. W 100 g dzikiej róży znajdziemy jakie cenne właściwości odżywcze jak:
- Woda 48,7 g
- Energia 102 kcal
- Białko 3.6 g
- Węglowodany 22 g
- Wapń 11 mg
- Żelazo 2 mg
- Magnez 15 mg
- Fosfor 123 mg
- Potas 390 mg
- Miedź 0,190 mg
- Mangan 0,170 mg
- Kwas askorbinowy (witamina C) 1250 mg
- Tiamina 120 mg
- Ryboflawina 7 mg
- Witamina K 80 mg
Konfitura z płatków róży na stawy i nie tylko
Kwiaty dzikiej róży podobnie jak jej owoce mają wiele cennych właściwości. Dlatego sięgając po napar, czy konfiturę wspieramy organizm w walce z różnymi problemami. Oczywiście nie zastąpi ona leczenia i o tym należy pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy przepisane na stałe jakieś leki, czy zalecenia od lekarza. Natomiast dzika róża może być uzupełnieniem terapii dzięki temu, że wykazuje następujące działanie:
- moczopędne,
- przeciwzapalne i immunomodulujące
- przeciwcukrzycowe,
- antybakteryjne,
- hepatoprotekcyjne,
- przeciwgrzybicze,
- zapobiegające otyłości,
- przeciwwrzodowe,
- przeciwbólowe,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwnadciśnieniowe,
- przeciwbiegunkowe,
- przeciwstarzeniowe.
Naukowcy wskazują, że dzięki obecności związków chemicznych w dzikiej róży, zarówno kwiaty, jak i owoce, a także pestki pomagają w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej, a ściślej w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Dzika róża jest także ceniona w kontekście walki z cukrzycą.
Badacze wskazują, że jedną z głównych przyczyn tej choroby jest niedobór żywotności komórek β trzustki i ich wydajność. Natomiast ekstrakt z Rosa Canina o stężeniu 0,001 mg/ml znacząco zwiększało proliferację komórek βTC linii w porównaniu z komórkami kontrolnymi. To oznacza, że kwiat dzikiej róży działa przeciwcukrzycowo.
Niemniej w przypadku tej choroby nie wolno spożywać konfitury, ponieważ zawiera cukier. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie herbata z dzikiej róży. Wystarczy zalać wrzątkiem wysuszone wcześniej kwiaty, odstawić na 10 minut, odcedzić i wypić.
Dzika róża może być stosowana pomocniczo w leczeniu takich problemów jak:
- przeziębienie,
- hiperlipidemia,
- biegunka,
- choroby układu krążenia,
- otyłość,
- kamica nerkowa.