Lekarka punktuje: jeśli tak gotujesz rosół, pozbawiasz go wartości. Robi tak każdy Polak?
Dr Magdalena Cubała-Kucharska jest lekarką rodzinną, która w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube przekazuje różnorodne wskazówki dotyczące zdrowia. Tym razem odniosła się do wyjątkowo popularnej potrawy, a mianowicie do rosołu. Jej zdaniem wiele osób popełnia kilka błędów, które wpływają na prozdrowotne właściwości wywaru.
Lekarze coraz chętniej korzystają z mediów społecznościowych. Ta forma komunikacji pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i to za pomocą krótkich nagrań, czy wpisów. Jedną z osób, która zdecydowała się na przekazywanie wiedzy w ten właśnie sposób jest dr Magdalena Cubała-Kucharska. Lekarka z Piaseczna wskazuje, że gotując rosół, popełniamy błędy.
Przepis na rosół dr Cubali? Krótka lista błędów
Ile domów tyle przepisów, stąd kiedy pada pytanie, jak zrobić rosół wskazówek może być tysiące. Niemniej jednak zazwyczaj dotyczą doboru mięsa, przypraw i czasu gotowania i oczywiście tego co zrobić, żeby był najlepszy. Natomiast dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska wskazała czego, nie należy robić, a co stanowi dość popularne błędy gospodyń.
Po pierwsze rosół powinno gotować się pod przykryciem, po drugie lekarka zaznacza, że warzywa, które lądują w garnku, nie powinny być wcześniej obierane, bo do wywaru należy dodawać warzywa ze skórką, które wcześniej zostały porządnie wyszorowane.
Kolejnym błędem, o którym mówi dr Cubala jest kwestia przypraw. Lekarka wspomniała o popularnych dodatkach, które mają wzmocnić i podkreślić smak a tak naprawdę zawierają glutaminian sodu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sięganie po naturalny lubczyk.
- Po czwarte nie wal dużej ilości makaronu, bo to nie jest spaghetti, tylko esencjonalna zupa, która rzeczywiście ma uzupełnić nasze potrzeby żywieniowe - zaznacza dr Cubala.
Kolejną wskazówką jest rodzaj używanego mięsa. Zdaniem specjalistki kupujemy złe mięso, ponieważ wybieramy chudy drób i chudą wołowinę, a do rosołu należy dodawać mięso z kością. Dlatego do rosołu należy dodawać udka, szponder wołowy. To właśnie taki dobór składników gwarantuje dużą dawkę aminokwasów, kolagenu i nukleotydów.
Rosół kolagenowy. Prosty przepis na zdrowie i urodę
Choć w poniedziałek w wielu domach często pada pytanie jak zrobić pomidorową z rosołu, to jednak sam temat rosołu kolagenowego zyskuje na popularności. A to dlatego, że jego cenne właściwości wpływają pozytywnie nie tylko na cerę, ale również na stawy. Wbrew pozorom nie jest trudny w przygotowaniu. Wystarczy, zamiast porcji rosołowej użyć wspomnianych wyżej kości, czy chrząstek.
Składniki:
- 5 kurzych rapek,
- 2 udka z kurczaka,
- 200 g szpondra wołowego,
- 4 marchewki,
- 2 korzenie pietruszki,
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 5 litrów wody,
- seler,
- pęczek zielonej pietruszki,
- 2 liście białej kapusty,
- 5 listków laurowych,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- sól,
- czarny pieprz.
Sposób przygotowania:
- Mięso zalać wodą. Dodać liście laurowe i ziele angielskie.
- Przykryć i gotować na wolnym ogniu przez dwie godziny.
- Dodać warzywa (obrane lub wyszorowane). Posolić.
- Gotować powoli przez kolejne godziny, a jeśli zajdzie taka potrzeba dolewać przegotowanej wody.
- Pod koniec dodać pieprz.
Rosół kolagenowy powinniśmy gotować nawet kilkanaście godzin. Dzięki temu wywar będzie pełen wartościowych składników. Kolagen to jedno z kluczowych białek, które decyduje o jędrności i gęstości skóry.
Niestety z wiekiem jego poziom spada, dlatego warto włączyć ten nietypowy wywar do codziennej diety. Skorzysta na tym również narząd ruchu, a zwłaszcza stawy, które w miarę upływu lat potrzebują naszego wsparcia.