Len: jak dawkować olej lniany?
Olej lniany- źródło niezbędnego kwasu OMEGA-3. Jego zdrowotne właściwości znane były już w starożytnym Rzymie. Wybór właściwego oleju może nastręczyć sporo problemów, ale kiedy już uda się kupić butelkę wysokiej jakości oleju lnianego, możemy być spokojni o poprawę zdrowia i samopoczucia. Kwasy OMEGA-3 zawarte w oleju lnianym poprawiają m.in. pracę mózgu, regulują ilość hormonów i wspomagają procesy trawienne. Zobacz, jak dawkować olej lniany.
Spis treści
Olej lniany powstaje z nasion lnu. Im niższa temperatura tłoczenia (wyciskania oleistej substancji z nasion), tym lepsza jakość gotowego produktu. Olej lniany jest naturalnym składnikiem diety.
Żeby zapobiec utlenianiu najważniejszych składników, olej powinien być przechowywany w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach bez dostępu tlenu, dlatego nie poleca się kupowania oleju lnianego stojącego na sklepowych lub aptecznych półkach.
Właściwości oleju lnianego
- Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 zawarte w oleju lnianym są cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej. Odgrywają też ważną rolę w syntezie hormonów.
- Regularne stosowanie oleju lnianego korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy (reguluje proporcje hormonów w organizmie kobiety). A u kobiet po 50. Roku życia łagodzi objawy menopauzy.
- U mężczyzn olej lniany stosowany jest pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty.
- Wspomaga leczenie depresji, a przy uprawianiu sportu zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałość.
- Wspomaga procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układy pokarmowego.
- Olej lniany odżywia skórę – szczególnie polecany jest do skóry suchej, z objawami łuszczenia.
Przeczytaj także >> Lecznicze i zdrowotne właściwości lnu
Olej lniany – który kupować?
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oleju lnianego? Tylko ten olej, który spełnia wszystkie wymienione kategorie, ma najlepsze właściwości zdrowotne i jest pożądanym składnikiem codziennej diety:
- dobry olej będzie przechowywany w chłodnym pomieszczeniu bez dostępu światła i powietrza;
- musi zawierać co najmniej 50% kwasu tłuszczowego Omega-3;
- olej wysokolinolenowy – musi być tłoczony z nasion, które nie są modyfikowane;
- tłoczony na zimno;
- olej nierafinowany;
- bez dodatku sztucznych składników, takich jak syntetyczna witamina E;
- świeży – nie może stać dłużej niż 3 miesiące, a po otwarciu powinien być zużyty maksymalnie w ciągu miesiąca
Dawkowanie oleju lnianego
Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb organizmu. Jednak przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do smażenia, ponieważ podczas obróbki termicznej znikają wszystkie jego właściwości. Dlatego podana dzienna dawka oleju powinna być spożywana na zimno.
Zapotrzebowanie na kwasy OMEGA-3 u dzieci i młodzieży jest większe niż u dorosłego. Zwiększenie dziennej dawki oleju nie powoduje przybierania na wadze ani u dzieci, ani u dorosłych.