Olej lniany: właściwości i zawartość kwasów omega-3 i omega-6 w oleju lnianym

2014-09-17 10:24

Olej lniany wygładza skórę i opóźnia powstawanie zmarszczek. Chroni serce i zapobiega nowotworom. Poprawia pracę mózgu i działa antydepresyjnie. Len jest znany od tysiącleci, ale dziś robi niezwykłą karierę. Jakie zalety jeszcze ma olej lniany?

Len: jak dawkować olej lniany?
Autor: Thinkstockphotos.com Olej lniany - źródło niezbędnego kwasu OMEGA-3

Spis treści

  1. Olej lniany: źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych
  2. Olej lniany - dieta dr Budwig opiera się na oleju lnianym

Olej lniany wyciskany jest z nasion lnu. Len - ta kwitnąca na niebiesko, niepozorna roślina jest dla człowieka naprawdę bezcenna. Już przed tysiącami lat z jej mocnych włókien tkano płótno. Potem nauczono się wykorzystywać wyciskany z nasion olej lniany. Używano go w kosmetyce, medycynie ludowej i... przemyśle maszynowym. Ale złoty wiek lnu mamy właśnie teraz.

Badania naukowe ostatnich lat dostarczyły niezbitych dowodów na to, że roślina ta zawiera unikalne składniki, niezwykle cenne dla zdrowia człowieka.

Olej lniany: źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Olej lniany (Oleum lini) to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Stanowią one materiał budulcowy błon komórkowych, pełnią funkcję hormonów i międzykomórkowych informatorów.

Mają także właściwości lecznicze, m.in. obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają chorobom serca i naczyń krwionośnych, korzystnie wpływają na system odpornościowy i układ nerwowy, działają przeciwzapalnie.

Ale na tym nie koniec. NNKT wspomagają przemianę materii, uszczelniają barierę naskórka, przyczyniając się do jej lepszego nawilżenia i natłuszczenia.

Przeczytaj także >> Inne właściwości oleju lnianego<<

Ważne

Olej lniany przechowuj w zaciemnionym pomieszczeniu

W łyżce nierafinowanego oleju lnianego tłoczonego na zimno, aż połowę składu stanowi kwas tłuszczowy z rodziny omega-3! Jest również sporo kwasów omega-6. Wszystkie kwasy tłuszczowe wielonienasycone ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania. Dlatego olej lniany musi być przechowywany w warunkach chłodniczych, bez dostępu światła i powietrza.

Przeczytaj także >>Dawkowanie oleju lnianego<<

Olej lniany - dieta dr Budwig opiera się na oleju lnianym

Johanna Budwig - siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla niemiecka biochemiczka - wiele lat poświęciła na badania nad olejem lnianym. Opracowana przez nią dieta pomaga w leczeniu m.in. miażdżycy, alergii, dermatoz, nowotworów, depresji, choroby Alzheimera.

Podstawowym tłuszczem w diecie dr Budwig jest olej lniany tłoczony na zimno i nieoczyszczony. Zabronione jest używanie jakichkolwiek innych olejów, margaryn, majonezów. Wyeliminować trzeba też potrawy smażone, tłusty nabiał, mięsa.

Potrawy nie powinny być przyrządzane z produktów konserwowanych sztucznie, z dodatkami chemicznymi (np. benzoesanem sodu).

Olej lniany zjadać należy codziennie w postaci zrobionej w domu pasty. Wykonuje się ją, miksując przez 5 minut olej lniany i chudy biały twarożek w proporcjach 5-6 łyżek oleju na 12,5 dag sera. Można ją doprawiać do smaku np. ziołami, solą, czosnkiem, papryką, pieprzem.

Zapobiegawczo wystarczą 2 łyżki stołowe pasty dziennie, w lekkich schorzeniach 2-4, a w ciężkich przypadkach 6 łyżek. Wskazane jest także zjadanie zmielonego siemienia lnianego.

miesięcznik "Zdrowie"