Ma zalety łososia i kosztuje znacznie mniej. Jedz go regularnie, a serce ci podziękuje

2024-02-01 17:23

Ma więcej kwasów tłuszczowych Omega-3 niż jego droższy krewniak. Ma zbliżony smak, choć jest delikatniejszy i mniej kaloryczny, a do tego mniej kosztuje niż łososia. Warto go włączyć do diety.

Ma zalety łososia, a kosztuje znacznie mniej. Jedz go regularnie, a serce ci podziękuje
Autor: Getty Images Ma zalety łososia, a kosztuje znacznie mniej. Jedz go regularnie, a serce ci podziękuje

Wędkarze i ichtiolodzy mówią o tej rybie: pstrąg tęczowy, głównie ze względu na charakterystyczne ubarwienie. Barwa grzbietu jest najczęściej stalowoniebieska, z licznymi ciemnymi plamkami przechodzącymi na głowę, boki ciała oraz płetwę grzbietową, ogonową i tłuszczową. Wzdłuż boków biegnie szeroka, różowa smuga z fioletowym połyskiem, który w słońcu nasuwa skojarzenie z tęczą. Dla handlowców i klientów to przede wszystkim pstrąg łososiowy - ze względu na łudzące podobieństwo do mięsa łososia.

Pstrąg właściwości odżywcze - dlaczego warto jeść pstrąga?

Co jest zdrowsze łosoś czy pstrąg łososiowy?

Łosoś jest rybą tłustą, ale akurat w przypadku mięsa rybiego to ogromna zaleta. Obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i wysokiej jakości białko. Większość gatunków łososia można traktować jako doskonałe źródło witamin A, D, E, B6, wapnia, żelaza, fosforu, cynku i magnezu. Pstrąg łososiowy jest blisko spokrewniony z prawdziwym łososiem. Również jest zaliczany do ryb tłustych, chociaż w przypadku ryb wyłącznie słodkowodnych to rzadkość. Ma bardziej delikatny smak i w związku z tym jest trudniejszy do przyprawienia. Warto pamiętać, że w jego przypadku odrobina soli może nie wystarczyć.

Średnia cena za kilogram łososia to 130 zł, za kilogram łososia tęczowego ok. 70 zł.

Pstrąg łososiowy - właściwości odżywcze

Jak droższy krewniak, jest przede wszystkim źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zawiera go najwięcej ze wszystkich ryb słodkowodnych. Wprowadzenie tego produktu do diety przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Ma mniej kalorii od łososia (zwykle w 100 g ok. 160 kcal, a łosoś ok. 200 kcal).

Zawiera sporo witamin z grupy B, D i E. Znajdziemy w nim też fosfor, potas, wapń i magnez. Regularne spożywanie tej ryby (podobnie jak wielu innych) wspiera pracę układu krwionośnego, a także pozytywnie wpływa na wszelkie funkcje poznawcze.

Jemy za mało ryb

Zaledwie 8 proc. mieszkańców Polski zjada dwie lub więcej porcje ryb tygodniowo. Najczęściej wybieramy ryby tanie, łatwo dostępne, przetworzone (w oleju, occie itd.). Zainteresowanie rybami wzrasta przed Bożym Narodzeniem, a potem gwałtownie opada.

Może zmieńmy tę tradycję od tego roku?

Czytaj także:

Jak zrobić dobre śledzie w śmietanie, oleju i zalewie, żeby wyszły nam na zdrowie? W sumie to proste

Król karp jest tylko jeden. Za niego podziękują ci kości, mięśnie i nerwy

Źródła:

  • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
  • pacjent.gov.pl